BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Kraujo bankas


Neringa Mikalauskienė

Kraujo banko koordinatorė,
gydytoja transfuziologė 

Tel.  (8 41) 524 223
El. pastas. [email protected]

 

 

Medikų komanda
Jolanta Gilytė, medicinos biologė
Eiva Juknienė, biomedicinos technologė
Rita Sereikienė, bendrosios praktikos slaugytoja

Kraujo bankas – Respublikinės Šiaulių ligoninės padalinys, laikantis ir skirstantis kraują bei kraujo komponentus, atliekantis kraujo ir jo komponentų suderinamumo tyrimus, organizuojantis transfuzinę veiklą, aprūpinantis ligoninę saugiu krauju, jo komponentais bei preparatais. Kraujo bankas ligoninės skyriams išduoda kraują bei jo komponentus ir preparatus pagal skyrių užsakymus, tvarko užsakymų apskaitą.

 

Veikla

 Nuolat ir laiku aprūpinti ligoninę saugiu krauju bei jo komponentais ir preparatais;
 Atlikti transfuzinės terapijos priežiūrą; 
 Užsakyti ligoninei reikalingų kraujo komponentų ir preparatų;
 Saugoti kraujo komponentus ir preparatus, vykdyti jų apskaitą, atnaujinti atsargas;
 Užtikrinti kraujo produktų transportavimo sąlygas;
 Sunaikinti netinkamą naudoti kraują ir jo komponentus;
 Kraujo bankas privalo užtikrinti ligoninės transfuzinę pagalbą ir ekstremalių situacijų atvejais.

 

Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija - pagalba sergantiems kraujo ligomis

Užsiregistruoti potencialiais negiminingų kaulų čiulpų donorais galima Respublikinės Šiaulių ligoninės Kraujo banke (Respublikinė Šiaulių ligoninė, 2 korpusas, II a. (V. Kudirkos g. 99), tel. (8 41) 524 223.

2004 metais Lietuvoje buvo atlikta pirmoji negiminingo donoro kaulų čiulpų transplantacija. Iki tol Lietuvoje kraujo vėžiu sergančiuosius ir tik kaulų čiulpų transplantacijos pagalba išgydomus žmones galėdavo išgelbėti donorai - šeimos nariai. Tačiau tinkamą donorą šeimoje, paprastai, turi tik 1 iš 5 žmonių.

Tais atvejais, kai tinkamo donoro šeimoje nėra, Lietuvos pacientų gyvybes gelbėdavo Vokietijos, Lenkijos, Italijos, JAV donorai. Todėl buvo nuspręsta visuomenei paaiškinti, kokia sudėtinga kova prieš ligą laukia susirgusių kraujo vėžiu, kas yra kaulų čiulpai ir kaip galima išgelbėti kito žmogaus gyvybę.

2005 metų lapkričio 15 d., kai Pasauliniame negiminingų kaulų čiulpų donorų registre atsirado lauktasis 10 milijonų donorų, buvo pradėta akcija „Begood“ („Būk geras“). Ši ilgalaikė akcija kviečia žmones tapti potencialiais kaulų čiulpų donorais.

Užsiregistruoti negiminingų kaulų čiulpų donorų registre galima ir Šiaulių ligoninėje. Lietuvoje ši registracija vykdoma šešiuose gydymo įstaigose. Kaulų čiulpų donorystė yra neatlygintina.Šiaulių ligoninės Kraujo banke asmuo, pasiryžęs užsiregistruoti kaip potencialus kaulų čiulpų donoras, užpildo du dokumentus. Tai yra:

1. Negiminingo kraujodaros kamieninių ląstelių potencialaus donoro anketa;
2. Asmens sutikimas, kad jo duomenys būtų užregistruoti Lietuvos negiminingų donorų registre.

Užpildžius šiuos dokumentus, ligoninėje iš šio asmens, įvedus adatą į veną, bus paimta trys mėgintuvėliai (po 3 mililitrus) kraujo. Paimti mėginiai ir užpildyti dokumentai siunčiami į Vilniaus universiteto Santariškių klinikos Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centrą, kuriame bus atlikti išsamūs kraujo mėginių tyrimai ir potencialus donoras įtrauktas į kaulų čiulpų donorų registrą. Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami asmenys nuo 18 iki 35 metų. Nustačius, kad reikia būtent tokių duomenų, potencialaus donoro būtų ieškoma, būtų atliekami jo sveikatos tyrimai ir sprendžiama, ar šis asmuo konkrečiu atveju gali būti kaulų čiulpų donoras.

Kaulų čiulpų donorais negali būti žmonės, sergantys lėtinėmis plaučių, širdies, inkstų, kepenų ligomis su funkcijos nepakankamumu, piktybinėmis ligomis (vėžiu), sifiliu, ŽIV, hepatito B arba C virusu.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-19