BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Vėžio informacijos centras: daugiau galimybių padėti sergančiam onkologine liga

Data

2017 07 21

Įvertinimas
0
DSC00393.JPG

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje veikiantis Vėžio informacijos centras (VIC) skaičiuoja penkioliktus veiklos metus. Įveiktas nemažas laiko tarpas, sukaupta patirties, kaip paskatinti žmogų, susirgusį klastinga onkologine liga, ieškoti profesionalios, mokslo tyrimais paremtos informacijos, bet nepasikliauti interneto platybėse sklandančia informacija, galinčia dar labiau pakenkti.

Žinia apie ligą – ne nuosprendis

Dažnas žmogus, kuriam gydytojai diagnozuoja onkologinę ligą, anksčiau apie ją buvo girdėjęs labai mažai. Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Vėžio informacijos centre dirbanti socialinė darbuotoja Eglė Badaugaitė pastebi, jog klausimų, kuriuos tenka spręsti drauge su žmogumi, kuriam diagnozuotas vėžys, iškyla labai daug: nuo pykčio proveržio dėl užklupusios ligos malšinimo iki gyvenimą lengvinančių socialinės pagalbos rūpesčių sprendimų.

Susirgę onkologine liga, žmonės į VIC dažniausiai ateina išlieti pykčio: dažnas kaltina gydytojus, nes atrodo, kad per mažai sulaukia dėmesio. Pyksta žmonės ir ant pačios ligos, ant artimųjų, dėl kurių „kaltės“ taip sunkiai susirgo, pyksta ir ant savęs, kad neklausė patarimų ir toliau rūkė arba valgė riebiai. Pyksta ir ant Dievo, kurio „teisingumas“ ligos akivaizdoje labai pašlyja. Tačiau dažniausiai užsuka į VIC tikėdamiesi sulaukti pagalbos, gauti informacijos, patarimų, pagalbos. „Tenka daug kalbėtis, nuraminti žmogų, įtikinti, jog tinkamai gydoma liga – dar ne nuosprendis“, - sako socialinė darbuotoja E. Badaugaitė ir neslepia, jog šioje situacijoje daug labiau padėtų psichologas ar psichoterapeutas, kurio Onkologijos klinikoje nėra. Ligoninėje dirbanti psichologė Rita Alūzienė konsultuoja tik stacionare gydomus pacientus, kuriems kyla įvairių psichologinių problemų, tokių kaip stresas dėl ligos, ilgalaikis nerimas, depresija ir net mintys apie pasitraukimą iš gyvenimo. Tačiau, kai psichologo pagalbos prireikia Konsultacijos poliklinikoje besigydančiam žmogui, profesionalo pagalbos poliklinikoje nėra – šia pagalba turi pasirūpinti paciento šeimos gydytojas. Onkologijos klinikos Konsultacijų poliklinikoje psichologinę pagalbą dalinai suteikia VIC socialinė darbuotoja, pasikliaudama savo žiniomis ir patirtimi, kurių sukaupė per dvejus darbo šiame centre metus. Ligos neigimo bei pykčio fazes išgyvena kiekvienas onkologine liga susirgęs žmogus. Vėžio informacijos centras – ta vieta, kur atėjęs pacientas sulaukia reikiamos pagalbos, susitaiko su realybe, suvokia gyvenimo prasmę ir pradeda rūpintis savo sveikata gydymo metu.

Patarimai neatstoja gydytojo konsultacijos

Diagnozė „vėžys“ dažną pacientą paskatina karštligiškai ieškoti informacijos apie šią ligą, apie alternatyvų gydymą. Atvykę į Vėžio informacijos centrą ne vienas pasakoja, jog bandė gydytis nemedikamentinėmis priemonėmis: geria... vandenilio peroksidą, kitas griebiasi žolelių, gydymo vandeniu, geria rupūžės odos užpilą. Dar kitas atsisako medikamentinio gydymo ir važiuoja pas bioenergetikus į Latviją ar Žemaitiją ir klausia patarimo, ar tinkamai elgiasi. E. Badaugaitė pastebi, jog net ir pradėję gydymą chemoterapija, pacientai kartais sumąsto dar „padėti sau“ atsisakydamas valgyti mėsą. Deja, tokia „pagalba“ gali būti ir pražūtinga. Socialinė darbuotoja pastebi, jog atėję į VIC dažniausiai žmonės klausia patarimų apie mitybą. Deja, Onkologijos klinikoje nėra mitybos specialisto, galinčio kiekvieną poliklinikoje apsilankiusį asmenį konsultuoti individualiai. Šiuo klausimu pacientai gali kreipti į savo šeimos gydytoją, kuris ir gali nukreipti dietologo konsultacijai. „Aš taip pat nesu dietologė, tačiau turiu pakankamai specialistų parengtų patarimų apie mitybą, sergant onkologinėmis ligomis ir galiu juos pasiūlyti apsilankiusiems VIC “, - teigia Eglė, teikianti profesionalią informaciją ligoniams.

Vėžio informacijos centre gausu informacijos pacientams apie vėžio profilaktiką ir ankstyvąją diagnostiką, onkologines ligas bei jų gydymo būdus ir galimus šalutinius poveikius bei daug įvairių patarimų sergant onkologine liga. Visa informacija yra pagrįsta mokslo įrodymais, yra patikima ir baimintis nėra pagrindo.

VIC galima gauti informacijos ir aktualiais socialiniais klausimais. Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Vėžio informacijos centras palaiko ryšius su Nacionaliniu vėžio instituto Vėžio informacijos centru, iš kurio ir gaunami mokslininkų parengti informaciniai leidiniai pacientams, lankstinukai apie onkologines ligas ir jų gydymą. Tačiau, pasak Eglės, Vėžio informacijos centre teikiama informacija negali atstoti gydytojo konsultacijos, tai yra sudėtinė visos gydytojo konsultacijos dalis, konsultacijos papildymas. Todėl socialinė darbuotoja visada stengiasi ir padeda palaikyti ryšius tarp gydytojo ir paciento, užtikrinant kiekvieno asmens, besikreipiančio į VIC, konfidencialumą.

Geresnė gyvenimo kokybė įmanoma

Susirgus onkologine liga, pasikeičia visas žmogaus gyvenimas, pakinta jo gyvenimo kokybė. Apie sergančiojo gyvenimo kokybės pagerinimo galimybes informaciją suteikia VIC dirbanti socialinė darbuotoja. Socialines paslaugas Eglė Badaugaitė teikia tiek Onkologijos klinikoje stacionare besigydantiems, tiek Konsultacijų poliklinikoje besilankantiems pacientams ar jų artimiesiems.

Dažniausiai su pacientais aptariamos visos socialinių problemų sprendimo galimybės. Tai ir pagalba tvarkant dokumentus socialinių poreikių bei neįgalumo lygiui nustatyti, pagalba bendradarbiaujant su kitomis medicinos ar socialinės paramos įstaigomis (kai reikalingos slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos ar paliatyviosios paslaugos, reikalingas specialus transportas, būtina sutvarkyti įvairius dokumentus, socialinėms paslaugoms gauti ar vaistų ir gydymo priemonių kompensavimui gauti). Be to, kiekvienam žmogui, susirgusiam onkologine liga, skiriama vienkartinė pašalpa dėl sunkios ligos. Todėl, VIC socialinė darbuotoja E. Badaugaitė parengia reikiamus dokumentus šiai pašalpai gauti.

Eglė Badaugaitė pastebi, jog dažniausiai į ją kreipiasi krūtų vėžiu sergančios moterys po krūtų pašalinimo dėl protezų įsigijimo, pagerinančių moterų gyvenimo kokybę. Esant galimybei kreiptis į socialinę darbuotoją dėl kompensacinių priemonių įsigijimo, moterims nebereikia registruotis ir laukti eilės pas gydytoją chirurgą, nes visą reikalingą informaciją kur kreiptis dėl protezų, kur ir kokiu būdu juos įsigyti jos gauna VIC. Be to čia moterims teikiama išsamesnė informacija, kaip išvengti įvairių komplikacijų po atliktos krūtų operacijos, kokios būtinos tinkamos reabilitacinės priemonės, siekiant išvengti limfostazės rankose. Respublikinės Šiaulių ligoninės II chirurgijos skyriuje besigydančios moterys po krūtų vėžio operacijos gali gauti informacinių lankstinukų apie galimų komplikacijų prevenciją bei galimybę gauti reikiamos informacijos, kreipiantis į Vėžio informacijos centrą, įsikūrusį Onkologijos klinikos (Darželio g. 10) Konsultacijų poliklinikos 9 kabinete.

VIC ne vienerius metus bendradarbiauja su Šiaulių miesto moterų krūtų patologijos asociacija „Salvija“ bei Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija ( POLA). Šių asociacijų ambasadorė Nijolė Pročkienė kartu su socialine darbuotoja Egle Badaugaite rūpinasi, kad moterys gautų kuo daugiau teisingos informacijos ir pagalbos visais joms rūpimais klausimais. Viena iš pagalbų ir gyvenimo kokybės gerinimo priemonių yra nemokama POLA kortelė, kurią onkologine liga sergantys asmenys gali įsigyti Onkologijos klinikos Vėžio informacijos centre. Kortelės POLA turėtojams, t.y. vėžiu sergantiems asmenims, suteikiama galimybė pasinaudoti nuolaidomis įvairioms prekėms ir paslaugoms pirkti, gauti kvietimus į POLA ir jų partnerių organizuojamus seminarus, mokymus, renginius pacientams bei jų artimiesiems, taip pat kvietimus nemokamai apsilankyti kultūros renginiuose (spektakliuose, koncertuose, muziejuose).

Be to Vėžio informacijos centre suteikiama informacija apie galimą pagalbą pacientui, sergančiam pažengusios stadijos vėžiu ir besigydančiam namuose bei jo artimiesiems. Pagalbos poreikis gali būti susijęs su paciento ligos simptomų kontrole, slaugos ir priežiūros ypatumais, medikamentų valdymu bei paliatyviosios pagalbos poreikiu. Paliatyvioji pagalba ligoninėje teikiama minimaliai, tačiau Šiauliuose tokią pagalbą galima gauti ambulatoriškai, tik ne visi pacientai ir jų artimieji apie tai žino. Taigi, VIC galima gauti išsamią informaciją apie paliatyvią pagalbą mūsų krašte.

Paskaitos – efektyviausia švietėjiška veikla

Įvairi informacija gali būti pateikiama tiek individualiai kiekvienam besidominančiam asmeniui, tiek grupinio bendravimo metu. Todėl Vėžio informacijos centro socialinė darbuotoja Eglė Badaugaitė organizuoja paskaitas-pokalbius sergantiems onkologinėmis ligomis ir jų artimiesiems. Informacinės paskaitos parengtos ne tik apie skirtingų organų vėžines ligas bei jų gydymą, bet ir apie tai, ko, susirgus klastinga liga, tikslinga klausti gydytojo vizitų metu, kokių patarimų tikėtis iš slaugytojų. Taip pat paskaitų metu klausytojams dalinami informaciniai leidinukai, knygutės apie ligą bei teikiamą pagalbą sveikatos priežiūros įstaigose. Pateikiama naujausia su onkologija susijusi informacija. Paskaitos-pokalbio metu socialinė darbuotoja išklauso kiekvieną klausytoją ir nukreipia teisinga linkme – padeda susiorientuoti ką daryti ir kaip elgtis atitinkamoje situacijoje, skatina pasirinkti teisingą informaciją apie savo sveikatos būklę, formuoja tinkamas nuostatas apie onkologines ligas, gydymą bei gyvenimą, sergant vėžiu. Atėjus vasarai paskaitų lankytojų sumažėjo, tačiau rudeniop socialinė darbuotoja vėl pradės naują paskaitų ciklą, į kurį kvies sergančiuosius ir jų artimuosius. Jų metu sudaroma galimybė pabendrauti ir su gydytojais bei slaugytojomis, su pacientais, pasveikusiais po vėžio ligos gydymo, kurių patarimų pacientams bei jų šeimos nariams dažniausiai prireikia. Paskaitų metu pacientai turi galimybę ne tik išgirsti specialisto patarimų, sužinoti atsakymus į pateiktus klausimus, bet ir pabendrauti su likimo draugais, pasidalinti patirtimi, nes patirtis - pati geriausia mokytoja.

Zita KATKIENĖ
VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė