BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Sveikatos apsaugos darbuotojams – korupcijos prevencijos mokymai

Data

2018 07 05

Įvertinimas
0
DSC01781.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinio direktoriaus pareigas laikinai einantis chirurgas Antanas Pauliukas dėkojo Sveikatos apsaugos ministerijos specialistėms Eglei Tamošiūnienei (iš kairės), dr. Nendrei Černiauskienei ir Stasei Kazlauskienei už vertingus korupcijos prevencijos sveikatos įstaigose mokymus.

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

www.siauliuligonine.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso didžiojoje salėje surengta LR Sveikatos apsaugos ministerijos korupcijos prevencijos paskaita-mokymai. Renginyje dalyvavo penkių Šiauliuose ir rajone esančių gydymo įstaigų atstovai: vadovai, medikai. Sveikatos apsaugos ministerijos rengiamų antikorupcinių mokymų ciklas medicinos įstaigų darbuotojams surengtas dešimtyje sveikatos priežiūros įstaigų.

Susitikimai su medikais

Sveikatos apsaugos ministro patarėja korupcijos prevencijos klausimais dr. Nendrė Černiauskienė aptarė atliktus ir vykdomus darbus prevencijos srityje, kalbėjo apie nulinę toleranciją, svarbius būsimus darbus asmens sveikatos priežiūros įstaigose, dalinosi ministerijos korupcijos prevencijos darbuotojų, sveikatos gydymo įstaigų patirtimi. Pateikė įžvalgas dėl vykdomo ir planuojamo teisės aktų tobulino korupcijos prevencijos srityje, aptarti nacionaliniai ir įstaigų prevencijos programų vykdymo rezultatai bei sveikatos apsaugos ministerijos korupcijos prevencijos planai, vykdomi Europos Sąjungos finansuojami projektai. Akcentuota ir gydymo įstaigos vadovo pozicijos svarba, vykdant ir užtikrinant korupcijos prevenciją gydymo įstaigoje.   

2018 m. gegužės – birželio mėnesiais dešimtyje šalies gydymo įstaigų įvyko Sveikatos apsaugos ministerijos korupcijos prevencijos specialistų ir gydymo įstaigų atstovų susitikimai. Į juos atvyko daugiau kaip 500 dalyvių iš 183 gydymo įstaigų. Susitikimuose buvo aptarta statistinių apklausų rezultatai apie asmens sveikatos priežiūros įstaigose esančią korupciją, kuri, pasak dr. N.Černiauskienės, turėtų būti vertintina atsargiai.  Pasak pranešėjos, statistika teigia, jog medicina šalyje yra labiausiai korumpuota. Tačiau neakcentuojama, kad net apie 80 proc. šalies gyventojų naudojasi gydymo įstaigos paslaugomis, vadinasi, sveikatos sektoriaus sritis - kiekvienam žmogui labai jautri ir paveiki. Aptarti ir pacientų bei klientų įpročiai, susiformavę naudojantis medicinos paslaugomis. Dažnai žmonės skundžiasi nemandagiu aptarnavimu, ilgomis eilėmis, tačiau pacientams ir tai – korupciją, nors tai yra įstaigų veiklos administravimo gebėjimai. Kalbėta apie politines sąlygas,  būtiną sugriauti šiuo metų esantį biurokratinį mechanizmą, neleidžiantį greitai ir efektyviai reaguoti į smulkiąją korupciją. Akcentuota korupcijos įtaka, formuojant visuomenėje nepagarbą gydytojui, kalbėta apie ASPĮ darbo organizavimo bei komandinę kultūrą, kaip korupcijos apraiškas lemiantį veiksnį.

Dr. N. Černiauskienė klausė, ko tikimasi iš korupcijos prevencijos, kokia ji turėtų būti? Manytina, kad viena iš priežasčių, kodėl iki šiol vykdoma korupcijos prevencija buvo neefektyvi todėl, kad jau du dešimtmečius pagrindinis korupcijos prevencijos taikinys buvo gailimai nesąžiningas gydytojas,  bet ne pacientas, norintis paslaugos apeinant nustatytas procedūras ir pagreitinant eilę.

Susitikimų didžiųjų šalies miestų ir apskričių gydymo įstaigose metu aptartos Sveikatos apsaugos ministerijoje minint Tarptautinę antikorupcijos dieną rengiamos antikorupcinės iniciatyvos ir apdovanojimai, kuriuose dalyvauja bei įvertinimų sulaukia ir Respublikinė Šiaulių ligoninė, ne vienerius metus kviečianti Juliaus Janonio gimnazijos gimnazistus rašyti rašinius korupcijos prevencijos tema bei Gegužių progimnazijos moksleivius, rengti parodą „Ačiū, gydytojau“.  

Smulkioji korupcija mažėja 

Daug dėmesio skirta prevenciniams veiksmams, mažinant smulkiąją ir stambiąją korupciją, kurios bene dažniausiai pasitaiko ligoninėse ir klampina ne tik gydytojus, bet ir vadovus. Dr. N. Černiauskienės teigimu, stambiajai korupcijai skiriama nemažai dėmesio, tačiau smulkioji korupcija medicinoje palikta likimo valiai. „Prie kiekvieno mediko nei kamerų, nei policijos nepastatysi. Tačiau dirbti reikia kiekvienam savo darbą: gydytojai gydo, policininkai – tiria“, - teigia pranešėja. 

Smulkiąją korupciją skatina ir sunkiai išgyvendinamos tradicijos, kai pacientas nuoširdžiai nori atsidėkoti gydytojui. Pastebėta, jog atsidėkojimo gydytojui atvejų mažėja. Anksčiau gydytojui atsidėkodavo 7 iš 10 pacientų, dabar šiuo keliu eina 3 ir 10 pacientų. Pacientai gydytojams dėkoja kava, saldainiais, nedidelėmis piniginėmis dovanomis.  Baudžiamosios bylos gali būti iškeltos ir už labai mažareikšmes dovanas. Pavyzdžiui, 27 Eur tortas, kaip paciento padėka gydytojui, patapo beveik 1000 Eur bauda pacientui. Smulkiąją korupciją skatina ir pacientų pareigų nesupratimas, pacientų ir gydytojų baimės, nepakankamas teisinis reglamentavimas. Įvairias pakišas gydytojams dažniausiai skatina baimė. Pacientai mąsto: „Jei gydytojas nepaims, manęs nepagydys, aš numirsiu“.

Pranešėja teigia, jog šią situaciją turi keisti patys gydytojai: atviriau ir drąsiau komunikuodami su pacientais. Ypač liūdina faktas, kad, kaip rodo pačių būsimų medikų atlikti tyrimai, pristatyti Seime, dar vasario mėnesį, tolerancija korupcijai išlieka ir tarp jaunų žmonių.

Korupcijai – nulinė tolerancija.

Priežasčių  bujoti stambiajai korupcijai gydymo įstaigose tikrai nestinga. Dr. N. Černiauskienė paminėjo pagrindines. Viena jų privataus sektoriaus siekiai mobilizuoti rinkas bei viešo sektoriaus lėta reakcija į riziką, pasekmes. Rizikuoti skatina ir nepakankamai kontroliuojami sandoriai ir ryšiai, nepakankama komunikacija tarp institucijų, nesąžininga lobistinė veikla. Šiai situacijai aptarti buvo inicijuotas susitikimas Lietuvos Respublikos Seime, vasario 22 d. „Prevenciniai veiksmai mažinant smulkiąją ir stambiąją korupciją sveikatos apsaugos srityje:  Diskusija ir susitarimas dėl bendradarbiavimo“, aptarta situacija ir Seime vykusioje konferencijoje „Idėja Lietuvai: sveikatos priežiūra be korupcijos“.

Sveikatos apsaugos ministerija šiais metais ėmėsi nemažai priemonių ir stambiajai korupcijai pažaboti: bendradarbiauja su  Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybine mokesčių inspekcija, Policija, Prokuratūra, siekia bendradarbiauti su Finansinių nusikaltimų tarnyba.

Veiksmingiausios, pasak sveikatos ministro patarėjos, ne baudžiamosios, bet prevencinės priemonės: jos yra pigesnės valstybės išlaidų prasme, apima sisteminį procesų, procedūrų, teisės aktų vertinimą, sureguliuoja normas.

Veiksmingų iniciatyvų taip pat nestinga.  Be reklamų, mokymų, dviejų ES finansuojamų projektų, vykdomas socialinis projektas „Gerbiu save – gerbiu gydytoją“, pasirašytos sutartys su VšĮ„Vadovo genomas“, inicijuojama sutartis su „Piliečių informavimo centrais“, siekiama bendradarbiauti su Gydytojų vadovų sąjunga – skleidžiant nulinės tolerancijos korupcijai politikos formavimą gydymo įstaigose. Ji turi tapti norma ir gydytojams ir pacientams.

Pranešti apie korupciją galima:

 Specialiųjų tyrimų tarnybai: elektroniniu paštu [email protected]; palikti pranešimą STT svetainėje pasirinkus nuorodą „praneškite apie korupciją/palikite pranešimą čia“ ar paspaudus judantį informacinį skydelį „Tu gali sumažinti korupciją“; visą parą veikiančiu „karštosios linijos“ telefonu (8 5) 266 33 33 (ir poilsio dienomis);

Policijai: bendruoju pagalvos numeriu 112 arba adresu https://www.epolicija.lt/report-anonymous

Sveikatos apsaugos ministerijai: ministerijos interneto puslapyje http://sam.lrv.lt/lt/pranesk  elektroniniu paštu [email protected]; [email protected]; anonimiškai nemokamu pasitikėjimo telefonu 8 800 66 004 (spaudžiant 2).