BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Šiaulių ligoninėje – pirma kelio sąnario kremzlės plastika skystu implantu

Data

2018 01 18

Įvertinimas
3
DSC01028.JPG
Pirmoji Lietuvoje kelio sąnario kremzlės plastika skystu implantu, atlikta pacientei Jolantai Kriptavičienei Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – ne vienintelė naujovė, kurią šiais metai ligoninėje įdiegė ortopedai traumatologai Vytautas Mažutavičius ir Žydrūnas Vitkauskas.

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

www.siauliuligonine.lt        

Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai traumatologai pirmieji Lietuvoje atliko kelio sąnario kremzlės plastiką skystu implantu. Dešimtmetį kelio sąnario skausmą dėl disekuojančio osteochondrito kentusi ir jau be skausmo nebegalėjusi lankstyti sąnario bei vaikščioti, 46-erių metų šiaulietė po operacijos ir mėnesio reabilitacijos nebejaučia jokio skausmo – gali ne tik vaikščioti, bet ir šokti, ko jau nedarė ne vienerius metus.

Skausmas atvedė pas gydytojus

Tiksliai Jolanta Kriptavičienė ir nepasakytų, kada ją pradėjo varginti kelio skausmas. Moteris mano, jog gal prieš dešimtmetį pajuto diskomfortą, tačiau medikų pagalbos nusprendė ieškoti tik tada, kai nei į mišką eiti, nei į kalnus kopti jau negalėjo – kelio skausmas tapo nepakeliamas.

Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją, gavo siuntimą ortopedo traumatologo, kuris skyrė magnetinio rezonanso tomografiją, konsultacijai.

Tyrimo rezultatas nustebino moterį konsultavusi ortopedą-traumatologą Vytautą Mažutavičių. Pacientei nustatytas disekuojantis osteochondritas - patologija, kurios metu  tam tikroje zonoje įvyksta kaulo nekrozė ir atsidalina subchondrinio kaulio fragmentas su kremzle. Taip atsitinka dėl po sąnariniu paviršiumi esančio kaulo kraujotakos sutrikimo. Disekuojantis osteochondritas vystosi daugelį metų, ilgą laiką nejuntama ligos simptomų. Pagalbos dažniausiai prireikia fiziškai aktyviems žmonėms. Pasak gydytojų, gali tokia patologija nutikti ir dėl traumos, tad ir gydyti dėl tokios patologijos ortopedams traumatologams tenka dažnai.

Pasirengę moderniai operacijai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro ortopedams traumatologams Vytautui Mažutavičiui ir Žydrūnui Vitkauskui pacientės diagnozė buvo labai netikėta dar ir dėl to, kad neseniai jie buvo stažuotėje, kur mokėsi kremzlės sąnario operaciją atlikti naujausiu, iki šiol Lietuvoje netaikytu skystu implantu. Netikėtas sutapimas buvo ir tai, kad protezą gaminanti Amerikos kompanija šį protezą pristatė Lietuvoje ir farmacinė įmonė jį buvo atvežusi į ligoninę.

„Mes laukėme paciento su šia diagnoze ir ji atėjo“, - stebėjosi V. Mažutavičius lemtingu sutapimu.

Pacientei specialistai paaiškino, kad jos laukia kelio sąnario operacija. Jolanta galėjo rinktis, ar operacija bus atliekama senuoju metodu, kai specialistai kremzlei gelbėti atlieka sudėtingą operaciją, pjūvio metu fiksuodami kremzlę ar įtvirtindami dirbtinę membraną-implantą arba laboratorijoje užaugintą iš paciento organizmo paimtą kremzlę.

Kitas pasirinkimas – išdilusią kremzlę užpildyti kamieninėmis ląstelėmis ir jas fiksuoti skystu transplantu. Pasak ortopedo traumatologo Žydrūno Vitkausko, ši operacija atliekama artroskopiniu metodu, kurio metu atliekama minimali invazija į sąnarį. Atliekami mikrolūžiai, atveriami kaulų čiulpai, iš kurių priteka kamieninių ląstelių.

„Neatradome panacėjos – tiesiog pritaikėme sukauptas žinias ir visame pasaulyje taikomą metodiką“, - paaiškina ortopedas traumatologas V. Mažutavičius, drauge su kolega pirmą kartą Lietuvoje atlikęs kremzlės plastiką skystu implantu.

Medikai sako, jog artroskopu atliekama operacija greita, patogi ir tikrai efektyvi.

Rezultatas nenuvylė

Jau kitą dieną po operacijos pacientė galėjo vykti namo. Jolanta jautėsi puikiai, tačiau kojos sąnarį labai saugojo – dar mėnesį, kaip ir nurodė operavę specialistai, nerėmė kojos. Po mėnesio prasidėjo reabilitacija, kurios metu J. Kriptavičienė turėjo sugrąžinti sąnariui buvusį lankstumą. Ambulatorinės reabilitacijos metu buvo atliekami masažai, kineziterapija, fizioterapinės procedūros. Praėjus dviem mėnesiams po operacijos, ligos požymių neliko: skausmo kaip nebuvę, sąnarys lankstosi puikiai.

Ortopedas traumatologas Vytautas Mažutavičius teigia, jog ne kiekvienu ligos atveju ši operacija būtų sėkminga. Operacija nepavyktų, esant lėtiniam uždegiminiam sąnario procesui. Negalima ji būtų ir tuo atveju, jei sąnario kremzlės pažeidimas išplitęs, kaip deformuojančios artrozės atveju.

Nors disekuojantis osteochondritas – jaunų žmonių liga, tačiau jis vystosi dešimtmetį ir medikų pagalbos dažniausiai prireikia brandesniame amžiuje. Tačiau žmogaus amžius operacijai neturi reikšmės. Gali būti, kad ir septintą dešimtį perkopusiam žmogui būtų atlikta ši operacija, o trisdešimtmečiui – negalima dėl nepalankių indikacijų. 

Šių operacijų poreikis išties didelis, tačiau ortopedai traumatologai dar kiekvienam pacientui negali pasiūlyti šios modernios procedūros, nes modernus implantas, kainuojantis apie 1300 Eur.,  nekompensuojamas valstybės, o pacientas viešojoje įstaigoje pirkti priemonių negali. Pirmąjį implantą pacientei dovanojo UAB „Osteca“. Pasak V. Mažutavičiaus, ši dovana – ne tik medicinos priemonė, pacientę išgelbėjusi nuo skausmo ir judėjimo diskomforto, bet ir didelė pažanga ir galimybė specialistams, pasiryžusiems imtis naujovių, lengvinančių ne tik pačių gydytojų darbą, bet ir ligonio sveikimą po operacijos. 

Naujovė veja naujoves

Pirmoji Lietuvoje kelio sąnario kremzlės plastika skystu implantu, atlikta Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – ne vienintelė naujovė, kurią šiais metai ligoninėje taikė ortopedas traumatologas Vytautas Mažutavičius, o jam talkino kolega Žydrūnas Vitkauskas.

Metų pradžioje buvo implantuotas anatominis peties sąnario protezas. Šią operaciją atliko Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojai Vytautas Mažutavičius, Žydrūnas Vitkauskas bei ortopedijos implantų instruktorius Danetas Paskalis iš Prancūzijos. Operacijos metu atkurta peties sąnario anatomija bei implantuotas anatominis peties sąnario protezas.

Pirmoji pacientė, kuriai Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai traumatologai implantavo naująjį anatominį peties sąnario endoprotezą – šešiasdešimtmetė Joniškio gyventoja, buvo patyrusi traumą- žastikaulis lūžo į keletą fragmentų, jai buvo diagnozuotas ske­veld­ri­nis pro­ksi­ma­li­nio žas­ti­kau­lio ga­lo lū­žis, visiškai suardyti sąnariniai paviršiai, tad endoprotezavimo operacija buvo daug sudėtingesnė, nei atliekant planinę peties sąnario keitimo operaciją.

Prieš pusmetį specialistai vėl įdiegė naują metodiką. Ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas drauge su kolegomis Mindaugu Dambrausku ir Vytautu Mažutavičiumi atliko kelio sąnario operaciją- panaudojo prancūzų kompanijos pagamintą endoprotezą.

Šios operacijos metu pakeistas ne visas kelio sąnarys, bet viena kelio sąnario pusė. Pasak Ž. Vitkausko, kai išdyla viena sąnario pusė, pasitelkus modernius implantus yra galimybė keisti tik tą sąnario dalį, - tai ir buvo padaryta per šią operaciją. 

Anot Vytauto Mažutavičiaus, medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį ta linkme, kad kuo labiau visi implantai atitiktų žmogaus anatomiją ir operuojant kuo mažiau reikėtų chirurginės intervencijos, o žmogui būtų kuo daugiau naudos.