BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pernai nustatyti aštuoni organų donorai

Data

2021 05 04

Įvertinimas
3
IMG_3598.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės Anestezijos ir intensyviosios terapijos centro gydytojui anesteziologui reanimatologui Vladui Pakutkai, tapus ligoninės audinių ir organų donorystės koordinatoriumi, tenka bendrauti su potencialių organų donorų artimaisiais dėl sutikimo gyvybiškai būtinus organus aukoti donorystei.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Anestezijos ir intensyviosios terapijos centro gydytojai anesteziologai reanimatologai per praėjusius metus identifikavo 8 kadaverinius audinių ir organų donorus, iš kurių trys tapo efektyvūs ir jų organai panaudoti organų donorystei. Nuo šių metų sausio mėnesio ligoninėje audinių ir organų donorystės koordinatoriumi dirbančiam gydytojui anesteziologui reanimatologui Vladui Pakutkai jau teko pasirūpinti dviejų identifikuotų donorų audinių ir organų paėmimu. Kiekvienu atveju sprendimą gyvybiškai būtinus organus aukoti donorystei priėmė artimieji, nes organų donorai neturėjo Donoro kortelės.
Pacientai, kuriems pirmojo smegenų mirties konsiliumo metu nustatomi visi septyni smegenų mirties kriterijai, tampa potencialiais audinių ir organų donorais. Bet tai dar ne galutinis sprendimas. Pasak V. Pakutkos, donorystės koordinatorius dar turi iškviesti bei pasitikti medikų komandą, atvykstančią paimti organus, tinkamus donorystei. Bet prieš tai  dar tenka bendrauti su mirusiojo, kurio organai tinkami donorystei, artimaisiais, ir įtikinti juos priimti labai svarbų sprendimą aukoti artimojo organus donorystei.
Medikas pastebi, kad neretai artimųjų atsakymas būna neigiamas, o dar dažniau mirusiojo organai net netinka donorystei dėl sužalojimų ar persirgtų ligų. Praėjusiais metais iš aštuonių identifikuotų organų donorų tik trys buvo efektyvūs ir jų tinkami organai transplantuoti sunkiai sergantiems žmonėms. Kai organai tinkami donorystei, vienas donoras teoriškai gali išgelbėti net septynis sunkiai sergančius pacientus.
Organų donorystei žmogus gali pasiryžti ir pats, kai dar gyvas būdamas užpildo reikiamus dokumentus Donoro kortelei gauti. Respublikinė Šiaulių ligoninė yra viena iš šalyje esančių donorinių ligoninių, kuri prisideda prie Nacionalinio transplantacijos biuro raginimo propaguoti informaciją apie audinių, ląstelių ir organų donorystę bei transplantaciją. Donoro kortelę galima įsigyti, užpildžius Asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Tai galima atlikti ir internetu, prisijungus prie Nacionalinio transplantacijos biuro, kur yra skelbiami reikiami nurodymai kaip užpildyti sutikimą internetu.   

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
www.siauliuligonine.lt