BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atlikta širdies, inkstų ir kepenų eksplantacija

Data

2022 01 17

Įvertinimas
2
DSC05234.JPG
Šiais metais Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nustatytas pirmas efektyvus organų donoras. Apie penkias valandas ligoninės operacinėje dirbusi medikų komanda atliko širdies, inkstų ir kepenų eksplantaciją. (Zitos Katkienės nuotr.)

Pirmadienį  Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos intensyviosios terapijos centro operacinėje  dirbo iš Kauno ir Vilniaus klinikų atvykusi chirurgų komanda, kuri per beveik  penkias valandas  atliko širdies, inkstų ir kepenų eksplantacija - audinių dalies išėmimą iš organizmo, norint juos persodinti į kitą organizmą. Apie 13 valandą į Kauną sraigtasparniu išskraidinta organų donoro širdis, o vėliau ir abu inkstai, o į Vilnių – kepenys. Keturi žmonės sulaukė didžiulės pagalbos bei galimybės gyventi visavertį gyvenimą. 
Respublikinės Šiaulių ligoninės  audinių ir organų donorystės koordinatorė gydytoja anesteziologė reanimatologė Gabrielė Slonksnienė sako, kad jauno žmogaus mirtis tapo labai prasminga. Jam patvirtinus smegenų mirtį ir, artimiesiems sutikus organus aukoti donorystei, atlikti reikiami tyrimai, kuriais nustatyta, kurie organai ir audiniai tinkami donorystei. Tai pirmas šiais metais organų donoras ligoninėje, bet labai efektyvus.  Per visus praėjusius metus ligoninėje buvo užregistruotas tik vienas efektyvus organų donoras, paaukotos kepenys ir inkstai. 
Organų donorystės ir transplantacijos procese dalyvauja gausios pajėgos: ne tik gydytojai, bet ir Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparniai, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, policininkai. Donoriniai organai specialiuose konteineriuose sraigtasparniais skraidinami iš ligoninės į transplantacijos centrą. 
Dažniausiai potencialūs donorai į ligoninę patenka po rimtų galvos traumų ar hemoraginių insultų. 
Kai paciento būklė pablogėja iki gilios komos ir nėra tam tikrų fiziologinių funkcijų, šaukiamas konsiliumas. Pacientui atliekami tyrimai, kurie padeda konstatuoti smegenų mirtį. Jei po vertinimo konstatuojama smegenų mirtis, atliekami organų tikrinimai, kurie gali būti tinkami donorystei.
Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) pranešė, kad šalyje pernai smarkiai išaugo transplantacijų skaičius ir tų, kurie pritaria organų donorystei. Donoro korteles pernai įsigijo dvigubai daugiau žmonių, efektyvių donorų taip pat registruota beveik du kartus daugiau nei užpernai. NTB duomenimis, praėjusiais metais buvo registruota 114 potencialių donorų, iš kurių efektyviais tapo 52 donorai, 27 jų – multiorganiniai, kai paaukoti visi donorystei tinkami organai ir audiniai. 

 

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 41) 399 654
Mob. 8 679 663 42
El.p. zita.katkiene@siauliuligonine.lt