BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Reabilitacinis gydymas ligoninės Reabilitacijos skyriuje – po ligų ir traumų

Data

2021 06 17

Įvertinimas
4
DSC05127.JPG
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Viktorija Kisliauskienė, laikinai einanti skyriaus vedėjos pareigas (pirma iš dešinės) drauge su Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyriaus stacionare dirbančiomis specialistėmis, teikia reabilitacinio gydymo paslaugas suaugusiems, sergantiems nervų sistemos, judamojo – atramos aparato ligomis. (Zitos Katkienės nuotr.)

Įveikę neurologines ligas, pasveikę po patirtų traumų ar operacijų, bet dar negalintys grįžti į įprastą gyvenimą, gydymą tęsia reabilitacijos įstaigoje. Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientai, gydyti Neurologijos skyriuje bei Ortopedijos-traumatologijos centre, gydymą gali tęsti Reabilitacijos skyriuje, kur teikiamos visos reikiamos medicininės reabilitacijos paslaugos. Kokią įstaigą pasirinkti reabilitaciniam gydymui, sprendžia pacientai, nes tai išskirtinė jų teisė. Dauguma Reabilitacijos skyriuje reabilitacinį gydymą pasirinkusių pacientų džiaugiasi, kad, naudodamiesi profesionalių reabilitologų paslaugomis, po ligos net ir vasarą gali atsigauti ir stiprėti, nevažiuodami  toli iš namų. 

Aurelija Šernienė neabejoja, kad baigusi reabilitacinį gydymą namo grįš pasiremdama ramentais. (Zitos Katkienės nuotr.)
Iš skyriaus – su ramentais
Antrą savaitę Reabilitacijos skyriuje leidžia šiaulietė Aurelija Šernienė. 86-erių metų moteris pasakoja apie nelemtą griuvimą, kurio metu susilaužė šlaunikaulio kaklelį. Buvo atlikta operacija, kurios metu teko keisti visą klubo sąnarį. Beveik tris savaites teko gulėti Ortopedijos-traumatologijos centre, iš kur ir atvyko į Reabilitacijos skyrių, kuriame jaučiasi panašiai kaip ir ligoninėje, nes guli tokioje pačioje palatoje, maitinasi ir miega - kaip stacionare,  tik gydymas čia kitoks. 
„Man taiko labai daug procedūrų: masažas, mankštos, elektrostimuliacija, mokymas vaikščioti“, - vardina senjora  procedūras ir džiaugiasi, kad jau gali vaikščioti, pasiremdama į vaikštyne.
Atsisėdusi lovoje Aurelija ima į ranką specialų prietaisą, kurio pagalba apsiauna kojines. Paėmusi kitą, prisitraukia šlepetes ir jas apsiauna. Džiaugiasi, kad nieko nereikia pagalbos prašyti, pati gali save apsitarnauti. 
Prie lovos padėti ir ramentai, kuriais dar nesinaudoja, bet taip pat turės išmokti vaikščioti, dar būdama šiame Reabilitacijos skyriuje. A. Šernienė neabejoja, kad vykdama namo iš skyriaus išeis pasiremdama ramentais, nes daug dirba ir pati, ir padedama medikių.  

Reabilitacijos skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti gydytoja Viktorija Kisliauskienė ragina pacientus ir vasarą rinktis reabilitaciją ligoninės Reabilitacijos skyriuje. (Zitos Katkienės nuotr.)
Po gydymo ligoninėje - reabilitacija
Ne visiems ligoninėje gydomiems pacientams taikoma reabilitacija Reabilitacijos skyriuje, kuriam vadovauja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Snieguolė Angelė Valečkienė. Skyriuje teikiamos stacionarinės ir ambulatorinės I, II, III etapo medicininės reabilitacijos paslaugos suaugusiems ir vaikams. 24 lovų skyriuje teikiamos II lygio stacionarinės medicininės reabilitacijos gydymo paslaugos suaugusiems sergantiems nervų sistemos, judamojo – atramos aparato ligomis. 
Pasak fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos Viktorijos Kisliauskienės, laikinai einančios skyriaus vedėjos pareigas, dažniausi pacientai, persirgę neurologinėmis ligomis, insultu – hemoraginiu ar išeminiu, patyrę galvos traumas, gydyti dėl galvos smegenų auglio. 
Reabilitacijos paslaugos šiame skyriuje teikiamos ir traumatologijos profilio pacientams, patyrusiems kaulų lūžimus, po operacijų, ostosintezių, po sąnarių keitimo operacijų, sergantiems podagra, reumatoidiniu artritu, kitomis sąnarių ligomis. 
Tais atvejais, kai, ūmius sveikatos sutrikimus įveikę stacionare, pacientai gauna siuntimą reabilitacijai, jie patys renkasi reabilitacijos paslaugas teikiančią įstaigą. Teritorinės ligonių kasos  duota pažyma, patvirtinanti, kad gydymas bus kompensuojamas, galioja 10 dienų, tad pacientas iš ligoninės gali grįžti ir namo. Pandeminiu laikotarpiu grįžimas namo apsunkintas, nes reikia atlikti testus dėl coronaviruso.  Daugėjant paskiepytų ir persirgusių pacientų, situacija vėl grįžta į senas vėžes. 
Reabilitacijos skyriuje besigydantieji esant geram orui vaikštantys pacientai gali išeiti į ligoninės kiemelį. Reabilitacijos skyriaus pacientų lankymas jau leidžiamas, tačiau tik trumpam ir tik tokiu atveju, jei lankantis žmogus yra pasiskiepijęs arba persirgęs COVID-19. Gydytoja džiaugiasi, kad pandemijos metu klastingos ligos pavyko išvengti, nesirgo nei darbuotojai, nei pacientai.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyriuje teikiamos reabilitacijos paslaugos padeda atgauti jėgas po neurologinių ligų, traumų, operacijų. (Zitos Katkienės nuotr.)
Procedūras skiria gydytojas
Atvykusius į Reabilitacijos skyrių pirmiausia pasitinka gydytojas reabilitologas. Pacientas konsultuojamas, užpildoma reabilitacinio gydymo istorija ir sudaromas gydymo planas.  Reabilitacija - tai koordinuotas kompleksinis medicininių, socialinių, pedagoginių, profesinių priemonių naudojimas, kuriuo siekiama maksimalaus reabilituojamo paciento funkcinio aktyvumo. Gydytoja reabilitologė V. Kisliauskienė sako, kad dažniausiai planuojama individuali kineziterapija, kineziterapija baseine, ergoterapija, logoterapija, masažas, vibromasažas, hidromasažas, purslų vonelės. Skiriamos ir fizioterapinės procedūros: parafino aplikacijos, krioterapija, magneto terapija, lazerio terapija, elektrostimuliacija. Populiari ir limfodrenažo procedūra, Hivamat procedūra, šviesos terapija „Bioptron“ lempa. Pagal poreikį skiriamos ir psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos. Pacientus konsultuoja ir ortopedai, konsultacijų metu pritaikomos reikalingos kompensacinės ortopedinės priemonės. 
Išlieka ir medikamentinis gydymas - pacientai tęsia gydymą vaistais, kurie skirti pradėjus gydymą, tačiau medikamentinį gydymą gali skirti ir gydytojas reabilitologas. Nepamirštamos ir sveikatingumo paslaugos, reikalingos ligų profilaktikai, gerai savijautai palaikyti.
Visa reabilitologų komanda, kurioje dirba penki fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai: skyriaus vedėja Snieguolė Angelė Valečkienė, Viktorija Kislauskienė, Svetlana Rovbut, Audronis Steikūnas ir Rita Steikūnienė kartą savaitėje aptaria kiekvieną pacientą, išsako savo nuomonę apie kiekvieno pasiekimus, kaip dirba, kaip sekasi tobulėti.  
Tą pačią atvykimo dieną pacientas gali pradėti reabilitacinį gydymą. Sekančią dieną tęsiama pilna reabilitacija. Pasibaigus nustatytam laikui, pacientas grįžta namo. Anot gydytojos, pasibaigus reabilitaciniam gydymui skirtam laikui, reabilitacija netęsiama, tačiau gali būti skiriama ambulatorinė reabilitacija. 
Yra ir tokių funkcijų, kurios jau nebeatsistatys. Ypač, jei pažeistos kongnityvinės funkcijos: atpažinimo, regimosios paieškos, skaitymo, sprendimų priėmimo. Nebeatsistatys atmintis, kalba. Toliau dirbti ir lavėti galima ir namuose. Galima pas logopedą lankytis ir ambulatoriškai.  

 

Respublikinės Šiaulių ligoninės Reabilitacijos skyriuje teikiamos reabilitacijos paslaugos padeda atgauti jėgas po neurologinių ligų, traumų, operacijų. (Zitos Katkienės nuotr.)

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
www.siauliuligonine.lt