BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Pirmajai peties sąnario protezavimo operacijai moderniuoju endoprotezu – prancūzo parama ir įvertinimas

Data

2017 05 26

Įvertinimas
0
DSC00158.JPG

Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai, prieš keletą metų pradėję endoprotezuoti ir peties sąnarius, ėmė taikyti modernius anatominius endoprotezus. Pirmąją operaciją, kurią turėjo galimybę stebėti ir žurnalistai, atliko Ortopedijos-traumatologijos centro ortopedas-traumatologas Vytautas Mažutavičius, ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas bei ortopedijos implantų instruktorius Danetas Paskalis iš Prancūzijos. Po operacijos surengtoje spaudos konferencijoje specialistai džiaugėsi sėkminga operacija, kurios metu moderniais instrumentais implantuotas šiuolaikiškas peties sąnario protezas.

Renkasi anatominius protezus

Anesteziologijos-operacijų skyriaus operacinė, kurioje atlikta pirmoji peties sąnario operacija naujuoju prancūzų gamybos anatominiu endoprotezu, įrengta pagal naujausius reikalavimus. Pasak skyriaus vyr. slaugytojos Vidos Dominauskaitės, ši viena iš devynių skyriaus operacinių, kurioje įrengta ypač efektyvi ventiliacijos sistema, kondicionieriai, apšvietimas, modernus narkozės aparatas, ligonio stebėjimo monitorius, skirta sąnarių protezavimo operacijoms.

Akivaizdu, jog operacija prasideda ne nuo pjūvio. Iki to, atvežus pacientę, operacinėje dirba anesteziologė Laimutė Tamulevičienė bei anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja Ingrida Gedvilienė, kurių rūpesčiu pacientė parengiama dvi valandas truksiančiai operacijai, kurios metu nuolat stebima pacientės būklė.

Operacinės slaugytoja Zinaida Šimkuvienė pirmoji nusiplauna ir sterilizuoja rankas. Ji rengiasi asistuoti chirurgams ir visos operacijos metu be žodžių, iš žvilgsnio suprasdama operuojančio ortopedo-traumatologo V. Mažutavičiaus norus, paduoda jam reikiamą instrumentą. Instrumentatore anksčiau vadinta operacinės slaugytoja Z. Šimkuvienė pirmoji paima ne tik skalpelį, bet ir meistrams labiau įprastus aparatus, kuriais operacinėje šalinamas keistinas sąnarys.

Visos operacijos metus nuo operuojančios komandos: operatoriaus ortopedo-traumatologo Vytauto Mažutavičiaus, jo asistento ortopedo-traumatologo Žydrūno Vitkausko bei ortopedijos implantų instruktoriaus Daneto Paskalio nesitraukia slaugytojos padėjėja Genovaitė Bikauskienė. Išpakavo bei padavė chirurgams Genovaitė ir peties protezus, kurie čia pat operacinėje parenkami pagal pacientei tinkamą dydį iš daugelio į operacinę atsivežtų peties protezų pakuočių.

Operuoti po traumos – sudėtingiau

Pirmoji pacientė, kuriai Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai implantavo naująjį anatominį peties sąnario endoprotezą – šešiasdešimtmetė Jonavos gyventoja.

Pacientė buvo patyrusi traumą, kurios metu lūžo žastikaulis. Pasak ortopedo traumatologo Vytauto Mažutavičiaus, buvo diagnozuotas skeveldrinis, dislokuotas, keleto fragmentų proksimalinio žastikauli

o galo lūžis, tad endoprotezavimo operacija tampa daug sudėtingesnė, nei atliekant planinę peties sąnario keitimo operaciją dėl degeneracinių ligų.

„Šiandien atlikome totalinį peties sąnario endoprotezavimą – pasirinkome anatominį protezo variantą, kuris atstatė peties sąnario anatomiją bei suteiks galimybę pacientei gyventi pilnavertį gyvenimą.“, - po atliktos operacijos spaudos konferencijoje kalbėjo pacientę operavęs ortopedas traumatologas V. Mažutavičius.

Specialistas teigė, jog endoprotezuojant sąnarinį dislokuotą lūžį, kitokio pasirinkimo nei anatominis protezas ortopedams-traumatologams šiuo metu ir nėra.

Operacijos metu buvo pašalinta į keletą fragmentų skilusi žastikaulio galva, kuri eliminuojama ir įprastos planinės operacijos metu, kai diagnozuojami degeneraciniai pakitimai ar artrozė.

„Operacijos metu cementuojamą stie¬bą implantavome į žastikaulio kanalą, pakeitėme mentės sąnarinį paviršių. Trumpai apibendrinant - buvo atliktas totalinis peties sąnario endoprotezavimas, atkurta anatomija, atlikta sukamųjų raumenų sausgyslių plastika. Visa tai padės pacientei atgauti buvusią peties sąnario funkciją bei grįžti į visavertį gyvenimą“, – sakė V. Mažutavičius.

Operatoriui asistavęs ortopedas traumatologas Ž. Vitkauskas teigia, kad pagrindinis naujojo protezo privalumas tas, kad jis atitinka žmogaus anatomiją ir implantavus tokį protezą, žmogus ranką galės judinti visomis kryptimis.

„Pakeitus klubo sąnarį, pacientas jau rytoj ligoninėj su ramentais vaikščios. O po peties sąnario endoprotezo efektą pacientė turėtų pajusti po maždaug trijų – šešių mėnesių.Tikimasi, kad pacientė atgaus apie 95 –100 procentų iki traumos buvusio judesio“, - teigė Ž. Vitkauskas.

Operacijos unikalumas – naujas protezas

Tam kad būtų pakeistas sąnarys protezu, operacijai atlikti prireikia didelės dėžės instrumentų, kuriuos reikia pritaikyti, žinoti kurį paimti. „Šiandien operavusiai komandai buvo lengviau, nes padėjo svečias iš Prancūzijos“, - teigė Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas, šios operacijos metu kitoje operacinėje atlikęs klubo sąnario endoprotezavimą tos pačios prancūzų firmos endoprotezu.

Valstybinė ligonių kasa ligoninėms siūlo kelių rūšių endoprotezus, tad ir pacientai kartais nežino, kokius rinktis. „Kai manęs pacientas klausia, kokį jam geriau rinktis protezą, patariu rinktis kaip automobilį – nei per brangų, nei per prastą“, - sako R. Mikalauskas. Tad gydytojams reikia mokėti dirbti su visais protezais, kuriuos šiandien siūlo Valstybinė ligonių kasa.

Reikėjo mokytis dirbti ir su naujuoju prancūzų gamybos protezu. Chirurgų mokymai vyko ir Lietuvoje, ir Prancūzijoje, ir internetu. Vyko traumatologai ir į Prancūziją, kur galėjo stebėti operacijas, betarpiškai klausti, kokie yra trūkumai ar privalumai, kokie niuansai.

Ortopedijos implantų instruktoriaus Danetas Paskalis pastebėjo, jog operuotas Šiauliuose sunkus atvejis, nes esant lūžiui implantuoti dirbtinį peties sąnarį daug sudėtingiau.

„Viskas padaryta nuosekliai. Džiugina operacinėje dirbusi komanda. Instrumentatorė, puikiai pažįstanti instrumentariumą, su operatoriumi susikalbėdavo vien žvilgsniais, todėl neiškilo jokių nesklandumų, operacija vyko sklandžiai, operacinėje tvyrojo gera aura“, - pastebėjo specialistas iš Prancūzijos D. Paskalis, turintis didelę darbo patirtį. - „Kompanija nuolatos tobulina instrumentus, kad būtų patogu, lengva ir paprasta tiek chirurgui, tiek ir pacientui“.

Jei jau skauda – reikia operuoti

Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas R. Mikalauskas pastebėjo, jog pastaraisiais metais keisti sąnarius tenka vis jaunesniems žmonėms. Ir ši tendencija, naudojant naujuosius protezus, dar didės.

„Anksčiau žmogui sakydavome, jog jei gali dar vaikščioti – dar lauk. Kai jau visai nebegalėsi, tada operuosime. Dabar jau sakome, jog jei jau skauda, tai ir reikia operuoti“, - sako specialistas.

Ši galimybė atsirado drauge su vienpusiu protezu, kurio dėka galima spręsti tą sąnario dalies problemą, kuri tuo metu ir vargina žmogų, nebūtina laukti, kol visas sąnarys sudils.

Lietuvoje per metus pakeičiama apie 7000 protezų. Peties endoprotezo operacijų per metus atliekama apie 150. Poreikis ir šių operacijų didėja, nes pacientų, besiskundžiančių peties skausmais, pastebimai daugėja. Daugiausia iki šiol atliekama kelio, klubo sąnario keitimo operacijų, nes žmogui reikia vaikščioti. Petys taip pat aktualu, nes žmogus nori judinti ranką, o konservatyvus gydymas ne visada efektyvus.

Po operacijos paciento laukia reabilitacinis gydymas, vykdomas pagal programą. Numatyta, kada galima pradėti judinti ranką, kada kelti, kokį svorį kelti. Nurodymų teks laikytis ir visą likusį gyvenimą po sąnario keitimo operacijos.

Ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas pristatė ir antrąją tądien atliktą kelio sąnario operaciją, naudojant tos pačios kompanijos pagamintą endoprotezą.

Kai išdyla viena sąnario pusė, modernių implantų dėka yra galimybė keisti tą sąnario dalį, kas ir buvo padaryta antrosios operacijos metu. Anot specialisto, medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį ta linkme, kad kuo labiau visi implantai atitiktų žmogaus anatomiją, kad operuojant kuo mažiau reikėtų chirurginės intervencijos, o žmogui būtų kuo daugiau naudos.

Zita KATKIENĖ
VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė