BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Pasaulinę nerūkymo dieną gimusiems – sveikinimai ir dovanos

Data

2017 06 02

Įvertinimas
0
1.jpg

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje birželio 1 dieną vyko akcija „Gimiau nerūkantis“. Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistės šešiems naujagimiams – trims berniukams ir trims mergaitėms, gimusiems gegužės 31 dieną – Pasaulinę dieną be tabako, dovanojo specialius marškinėlius ir diplomus, linkėdamos padėti mažyliui augti sveikam ir apsaugotam nuo pasyvaus rūkymo keliamo pavojaus, o paaugusį ragino mokyti tinkamai elgtis ir išvengti žalingų įpročių.

Tai tradicinė, jau šešioliktą kartą šalyje vykdoma akcija. Jos metu tėvams perduodamas prašymas saugoti vaikus nuo žalingo ir sveikatai pavojingo įpročio rūkyti. Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė sveikino trijų berniukų ir trijų mergaičių, gimusių išskirtinę dieną, mamytes bei tėvelius ir jų mažylius, bei linkėjo saugoti savo vaikus nuo pragaištingo pasyvaus rūkymo, kurį vaikams primeta rūkantys tėvai ar kiti artimieji. Specialistė patarė mamoms auginti vaikučius ir auklėti taip, kad jie niekada neįgytų šio žalingo įpročio.

Pasaulio sveikatos organizacija rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais. Nėra nė vienos žmogaus organizmo sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip nėra ir nekenksmingų cigarečių, todėl pagrindinis Pasaulinės dienos be tabako tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru (pasyvaus rūkymo).

Vaikai mokosi iš savo tėvų – ir gero, ir blogo. Tam, kad vaikas nepradėtų rūkyti, 2009–2011 m. „Mentor Lietuva“ atlikto tyrimo duomenimis, didelę įtaką turi šeima. Tyrimas atskleidė, kad rūkymas glaudžiai susijęs su santykiais ir atmosfera šeimoje – daugiau nei pusė vaikų, auginamų rūkančių tėvų, taip pat rūko. Be to, 13–14 metų amžiuje rūkančių vaikų skaičius padidėja net 4 kartus. Taigi, tėvų asmeninis nerūkymo pavyzdys, vaiko neslopinimas sprendžiant paauglystės klausimus (kaip rengtis, su kuo draugauti, kokios muzikos klausytis ir pan.) ir vaiko išankstinis paruošimas atsisakyti cigaretės, gali padėti užtikrinti, kad vaikas nepradės rūkyti.

Zita KATKIENĖ
VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė