BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Operacinės slaugytojai geriau pažįstami instrumentai nei pacientai

Data

2021 09 01

Įvertinimas
1
DSC05323.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro Anesteziologijos padalinio vyresnioji slaugytoja Sabina Abromavičiūtė džiaugiasi, kad beveik keturis dešimtmečius buvo lemta dirbti labai įdomų ir mėgiamą operacinės instrumentatorės darbą. (Zitos Katkienės nuotr.)

Kai į operacinę atvežamas pacientas, prie operacinės stalo susirenka penki medikai. Pacientas, dažniausiai pamatęs tik anesteziologą, kuris taikė anesteziją, net ir nesužino, kad operacijos metu didžiulį darbą dirbs ir operacinės slaugytoja, kad nuo jos darbo priklausys ne tik operacijos sėkmė, bet ir sveikimas.  Daug žinių, atsakomybės, stropumo ir ištvermės reikalaujantį darbą dirbančios medikės, vadinamos anonimine operacinės brigada, dirba labai įdomų ir mėgstamą darbą, kurį dirbti norinčių nėra daug, bet tos, kurios lieka, pamilsta šį darbą ir operacinė tampa vienintelė darbovietė. Viena jų – beveik keturis dešimtmečius Respublikinės Šiaulių ligoninės  Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro Anesteziologijos padalinio operacinės slaugytoja, anksčiau vadinta instrumentatore dirbanti Sabina Abromavičiūtė.  

 

Kai operacinėje dirba slaugytoja Sabina Abromavičiūtė,  Urologijos skyriaus vedėjui gydytojui urologui Aurimui Žibučiu ramu, nes tenka dirbti su aukščiausios kvalifikacijos slaugytoja. (Zitos Katkienės nuotr.)


Teko ir ašaroti 
„Sabina - šauniausia  skyriaus slaugytoja, su mumis kartu  beveik 40 metų ir niekas nežada jos paleisti“, - sako Respublikinės Šiaulių ligoninės  Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro Anesteziologijos padalinio slaugos administratorė Asta Dockienė. 
Pati operacinės slaugytoja Sabina Abromavičiūtė  kitos nuomonės – po pusmečio žada išeiti į užtarnautą poilsį. „Pasibaigs ir licencija, kurios nebeplanuoju tęsti“, - abejones išsklaido medikė ir priduria, kad jau užtenka dirbti, juolab, kad ateina jaunų ir gražių merginų, kurios ją ir pakeis. 
Žinia, kad operacinės slaugytoja Sabina planuoja baigti karjerą ligoninėje, pribloškė ir Urologijos skyriaus vedėją Aurimą Žibutį. „Aš jai ne kartą sakiau, kad bus sunkus sėdėti namuose ir nieko neveikti, ir tikiuosi, kad kiek pailsėjusi vėl sugrįš“, - sako gydytojas, su kuriuo operacinėje praleista daug valandų, ir neslepia, kad Sabinos išėjimas būtų didelė netektis visam skyriui.  
Juolab, kad daug naujokių į kolektyvą tikrai neateina. Net penkiolika metų neatėjo nei vienas žmogus. Tik prieš keletą mėnesių dvi jaunos medikės susidomėjo ir tikėtina, liks ilgesniam laikui. 
„Dažniau ateina tik pasižiūrėti, pamato darbo specifiką ir išeina“, - pastebi patyrusi slaugytoja.  
Už tai, kad ji, gavusi anuometinės Šiaulių medicinos mokyklos diplomą atėjo į Respublikinę Šiaulių ligoninę ir buvo paskirta į operacinę, Sabina dėkoja ligoninės šviesios atmintis vyriausiajam gydytojui Kazimierui Knizikevičiui. Už tai, kad liko skyriuje dirbti, dėkinga gydytojui anesteziologui reanimatologui Eduardui Laurinavičiui, buvusiam skyriaus vedėjui, o už tai, kad puikiai išmoko  anuomet vadintą instrumentatorės darbą, dėkinga buvusiai skyriaus vyresniajai slaugytojai Vidai Dominauskaitei, šiam darbui atidavusiai visą sielą.
„Pirmomis dienomis ir verkiau, ir visko buvo. Neviltį kėlė tai, kad medicinos mokykloje mokytasi visai kitokių dalykų, o čia –visai kita specifika. Ir vėl prasideda mokslai iš pradžių – pirmiausia aseptika ir antiseptika, paskui operacinės darbo specifika“, - prisimena nelengvą darbo pradžią operacinėje S. Abromavičiūtė. 
Dabar darbą operacinėje pasirinkusios slaugytojos gali mokytis keturis mėnesius. Prieš keturis dešimtmečius buvo kitaip – ateidavo slaugytoja į operacinę ir dirbdavo, padedama vyresniųjų kolegių bei drauge dirbančių chirurgų. Tik viena savybė liko iki šių dienų: žmonių šiame ligoninės bare visada trūko ir iki šiol trūksta.

 

Operacinės slaugytoja S. Abromavičiūtė  pasirengusi dirbti su naujausiais operacinės instrumentais, nes to reikia ligoniams. (Zitos Katkienės nuotr.)


Kiekviena operacija įdomi 
Nepamiršta Sabina to pirmadienio, kai pradėjo dirbti operacinėje. Nepamiršta ir pirmo penktadienio, nes jau teko budėti visą parą. Suprato jauna slaugytoja, kad drauge dirbti su nemokančia dirbti ir būdėti slaugytoja buvo sunkiau, bet tokia buvo tvarka - darbo eigoje naujokės mokėsi darbo praktikos ir teorijos. 
Kursų anais laikais nebūdavo. Vėliau pradėti rengti kursai operacinės slaugytojoms, tad ir Sabinai po šešerių metų teko vykti į pirmuosius šalyje mokymus operacinių slaugytojoms, anuomet vadintoms instrumentatorėmis.  Nuo tada kas penkerius metus reikėdavo vykti į kursus Klaipėdoje, Vilniuje ar Kaune, nes tik išklausiusioms kursus būdavo tęsiamos licencijos.  „Šiaulietės rinkdavomės Klaipėdą, nes arčiausiai ir jūrą tuo pačiu buvo galima aplankyti“, – sako Sabina.  
„Man darbas operacinėje įdomus, tai likau, ir visą gyvenimą dirbau“, - sako patyrusi slaugytoja ir džiaugiasi, kad jai gyvenime pasisekė, nes dirbo įdomų darbą ir iki šiol kiekviena operacija jai įdomi. 
Pradžioje operacinėse buvo  paprasta chirurgija. Vėliau atėjo daug palankesnės pacientui naujos technologijos. Jų dėka pasikeitė ne tik operacijos trukmė, visai kitoks paciento gijimo procesas. Po įprastos chirurginės operacijos žmogus savaitę-dvi dar gulėdavo ligoninėje, dabar, kai operacija atliekama ureteroskopu, pakanka poros dienų ligoninėje. 
Gydytojui reikia išmokti dirbti su nauja sudėtinga aparatūra, operacinės slaugytojai tenka mokytis visai kitus instrumentus, bet medikai dirba dėl ligonių, todėl visada pasiryžę mokytis, nes žino, kad ligoniui bus daug geriau.
„Išmoksti, jau viską žinai, ir vėl kokia naujovė atkeliauja į operacines“, - dalinasi patirtimis S. Abromavičiūtė. –„ Anksčiau tam, kad pašalintų akmenuką, perpjaudavo pacientui visą šoną ir žmogui dvi savaites tekdavo gydytis operacijos pjūvį, o randą nešioti visą likusį gyvenimą. Dabar laporaskopu išimami akmenukai per nedidelius pjūvius, ir antrą-trečią dieną žmogus vyksta namo, nejausdamas jokio skausmo“. 

 

Operacinės slaugytoja Sabina Abromavičiūtė geriau pažįsta instrumentus, nei pacientus, kurie ir jos nei žino, nei mato. (Zitos Katkienės nuotr.)

 

Darbas operacinėje - komandinis
Paklausta, ar per beveik keturis darbo dešimtmečius teko girdėti pacientų padėkų, medikė tik nusišypso:
„Aš mažai su pacientais bendrauju. Kartais paklausiu, kurioje pusėje akmenukas ar kita problema, kuri operacijos metu bus šalinama, ir imuosi savo darbų“, - sako Sabina ir prisimena ilgamečio gydytojo urologo Alfonso Stakėno žodžius: „Jūs esate anoniminis skyrius, niekas jūsų nežino ir nemato“. Ir tikrai, operacinės slaugytoja geriau pažįsta instrumentus, nei pacientus, kurie ir jos nei žino, nei mato. 
Operacinės slaugytojos atsakingos už operacijos sėkmę, priklausančią nuo jų atliekamos aseptikos – sterilumo operacinėje ir  antiseptikos, priemonių, kurių dėka neplinta infekcija. Svarbios visos priemonės, kad užkratas nepatektų į operuojamo paciento žaizdą, o tai prasideda nuo rankų sterilumo, instrumentų galiojimo datos. Niekas negali net prisileisti prie medicinos instrumentų, kai atidaromas rinkinys.  
Darbo diena prasideda, vos įžengus į operacinę. Sabinai tenka dirbti visose operacinėse, tačiau dažniausiai urologinių ligų operacinėje. Operacinės slaugytoja pirmiausia susipažįsta su  operacijų, kurios bus atliekamos tą dieną operacinėje, sąrašu. Tada sprendžia, kokių instrumentų reikės operacijai ir juos atsineša. Kartais nutinka taip, kad per naktį reikiami instrumentai būna sunaudoti ir dėl to tenka keisti operacijų eiliškumą. 
Kad pirmoji operacija neįvyks dėl medicinos instrumentų stokos, informuojamas gydytojas chirurgas. Tik kai grįš instrumentai iš sterilizacinės autoklavų, bus galima ją atlikti. 
„Operacinėje komandinis darbas, todėl visi turime tartis. Aš perduodu žinią  anesteziologui, kuris eina prieš operaciją žiūrėti pacientų, ir šią žinią perduoda chirurgui, kuris tariasi ir nusprendžia, kurį pacientą galės operuoti vietoje atsisakyto. O aš tada einu rinktis reikiamų instrumentų“, - pasakoja operacinė slaugytoja ir neleidžia net suabejoti, kad nuo paties plano sustatymo pradžios iki paciento išvežimo iš operacinės visi medikai dirba kaip darni komanda.

 

Respublikinės Šiaulių ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas Aurimas Žibutis sako, kad Sabina ir planinėse, ir skubiose operacijose operuojantį gydytoją supranta be žodžių, jai nereikia sakyti nei instrumento pavadinimo, pati tiesia ranką.  (Zitos Katkienės nuotr.)


Visko dar nežino
Per dieną devyniose ligoninės operacinėse, kuriose dirba Sabina, atliekama per 40 operacijų. Dirba devynios operacinės komandos. Komandoje yra penki medikai: gydytojas chirurgas, gydytojas anesteziologas, operacinės slaugytoja, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja ir slaugytojo padėjėja. Kasdien operacinės slaugytojai tenka  keturios-šešios operacijos. Tai neprognozuojama. Per budėjimo parą tenka ir 10-12 operacijų atlikti. 
„Veža ne tik planinius, veža ir su durtinėmis, ir šautinėmis žaizdomis, lūžusiomis galūnėmis, kraujuojančius. Sužinai ir eini ruoštis. Todėl reikia žinoti visokias operacijas, reikia labai greitos orientacijos ir labai didelio žinių bagažo”, - savo kasdienybę vertina patyrusi operacinės slaugytoja ir nesidrovi pripažinti, kad  dar kažko nežino ir nėra taip, kad viskas būtų aišku. Nes operacinėje daug naujovių, chirurgai nuolat mokosi, įgyjama ir nauja įrangą. Dažnai  drauge mokosi ne tik gydytojai, bet ir slaugytojos. Todėl jei gydytojas ko nežinos, slaugytoja visada žinos, ir atvirkščiai. 
Urologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas Aurimas Žibutis sako, kad ne visos sesutės gali dirbti urologijos operacinėje, nes čia būtinos tam tikros specifinės žinios. Sabina ir planinėse, ir skubiose operacijose operuojantį gydytoją supranta be žodžių, jai nereikia sakyti nei instrumento pavadinimo, pati tiesia ranką.  
 „Jei operacija trumpa, iki penkiolikos minučių,  o taip dažniausiai ir būna urologinėje operacinėje, neturi kada atsisėsti“, - pasakoja Sabina.- Būna, kad operacija trunka iki aštuonių valandų. Pavyzdžiui, šlapimo pūslės šalinimo operacija trunka 7-8 valandas.  Gali taip nutikti, kad ilgai užtruks ir paprasta laparotomija, jei operacijos metu paaiškėja, kad yra dar daugiau problemų žmogui ir jas būtina šalinti“.  
Slaugytoja prisiminė ir vakar dienos situaciją, kai buvo pasirengta šlaplės plėtimui – operacija, trunkanti 15 minučių. 
Urologas staiga sako: „Na žinai, Sabina, jau reikėtų ir toliau“. Ir slaugytojai aišku, kad reikės kitų instrumentų, kad operacija bus atliekama videolaparoskopu, o jai reikia ruoštis kitus instrumentus. Slaugytoja operacijos metu didelėmis akimis stebi chirurgo darbą, seka jo judesius, supranta jo veiksmus, žino, ką jis toliau darys ir kokį instrumentą jam reikės paduoti. Matydama gydytojo veiksmus supranta, kam turi ruoštis. Toks lygis pasiektas ne per vienerius metus, bet per keturis atkaklaus darbo dešimtmečius. 


Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 41) 399 654
Mob. 8 679 663 42
El.p. [email protected]