BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Nauji lęšiukai – didesnės galimybės sergantiems katarakta

Data

2021 08 20

Įvertinimas
0
DSC05253.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus gydytoja oftalmologė Lina Kurtinė pastebi, kad naujuosius lęšiukus renkasi pacientai, kuriems svarbus kokybiškas regėjimas. (Zitos Katkienės nuotr.)

Lęšiuko implantacija žmonėms, kuriems diagnozuota katarakta, tampa kasdienybe. Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus gydytojai oftalmologai per metus atlieka per 1000 kataraktos operacijų, kurių metu sudrumstėjęs lęšiukas keičiamas dirbtiniu. Dirbtinį lęšiuką  parenka operuojantis gydytojas, paaiškinęs  pacientui apie implantuojamą lęšiuką. Nuo birželio mėnesio ligoninėje pradėti naudoti dar du Teritorinės ligonių kasos kompensuojami lęšiukai, kurie pasižymi geresnėmis savybėmis, kas užtikrina geresnį matomumą, o tai labai svarbu jaunesniems ar automobilį vairuojantiems žmonėms. 
Delsti nebereikia 
Tobulėja ne tik medicinos priemonės, taikomos pacientų gydymui. Keičiasi ir gydymo metodai. Akių ligų skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti gydytoja oftalmologė Lina Kurtinė primena, kad prieš du tris dešimtmečius pacientų, sergančių katarakta, gydymas labai skyrėsi nuo šiuolaikinio gydymo: "Gydytojai laukdavo, kol visiškai pribręsta lęšiukas ir tik tada jį šalindavo“,  - sako gydytoja ir džiaugiasi, kad dabar to nereikia.  
Nors katarakta dažniausiai diagnozuojama vyresniems žmonėms dėl amžiaus lemiančių organizmo pokyčių, tačiau ji gali būti diagnozuota ir jauniems žmonėms. Oftalmologė L. Kurtinė rekomenduoja nuo 35-erių metų profilaktiškai išsitirti akis, net ir nesant jokių nusiskundimų. Šeimos gydytoja gali pamatuoti akispūdį, surinkti regėjimo pablogėjimu besiskundžiančio paciento anamnezę, bet reikia ištirti ir akių dugną, atlikti kitus akių tyrimus. „Kai pacientas pats nesusimąsto dėl blogėjančio regėjimo, šeimos gydytojai galėtų aktyviau pasiūlyti pacientams apsilankyti pas oftalmologą“, - įsitikinusi akių gydymo specialistė. 
Pasak gydytojos L. Kurtinės, susirūpinti reikia, kai blogėja regėjimas ir į tolį, ir į arti.  Taip nutinka dėl to, kad lęšiukas drumstėja, keičiasi jo laužiamoji galia. „Gali būti, kad tai ir nebus katarakta, gali būti diagnozuota ir kita liga, bet jei keičiasi regėjimo aštrumas, tai požymis, kad laikas apsilankyti pas akių ligų gydytoją“, - ragina L. Kurtinė. 

Akių ligų skyriaus gydytoja oftalmologė Lina Kurtinė matuoja paciento akį ir nustato lęšiuko dydį. (Zitos Katkienės nuotr.)


Drumstėjantys lęšiukai keičiami dirbtiniais
Blogoji žinia, kad kataraktos vystymosi negalima sustabdyti, tačiau yra ir geroji žinia – drumstėjančius lęšiukus chirurginės operacijos metu galima keisti dirbtiniais. Medikai pastebi, kad naujuosius lęšiukus žmonės dar renkasi atsargiai. „Žmonės nebūna pasiruošę žiniai, kad reikės daugiau primokėti“, - pastebi gydytoja. 
Medikai informuoja, kad yra priemokos ir kokio jos dydžio, ir kad priklauso nuo lęšiuko tipo. Ligonis moka ne visą sumą, moka tik skirtumą nuo visos kainos ir sumos, kurią sumoka ligonių kasos.
Naujieji lęšiukai yra amerikiečių ir japonų firmų.  Implantacija jų nesikeitė, tačiau operuojančiam gydytojui ir bendrosios praktikos slaugytojai dirbti su jais ir saugiau, ir lengviau. Gydytoja L. Kurtinė papasakoja, kaip lęšis yra  paruoštas implantacijai, tad pažeidimo ir  infekcijos galimybė sumažėja iki minimumo. Japonų gamybos lęšis dar turi ir papildomas dangas. 
„Nauda ir pacientui, nes operacijos metu atliekamas mažesnis pjūvis, nėra jokio lęšio kontakto su  aplinka, įdedamas į akį   sterilus, tad infekcijos rizika sumažėja iki minimumo“, - teigia oftalmologė ir pastebi, kad pacientai, kuriems implantuoti naujieji lęšiai, džiaugiasi geru matymu. Be to šis lęšis sumažina atspindžius nuo visų šviesos šaltinių, tad vairuojantiems žmonėms ypač rekomenduojama rinktis šiuos lęšiukus.
Medikai pastebi, kad naujuosius lęšiukus labiau renkasi jaunesni pacientai, tačiau nereiškia, kad šešiasdešimtmečiui ar vyresniam žmogui šis lęšiukas netiks – jeigu žmogus tik nori, galima implantuoti šį lęšį. 

Prieš operaciją oftalmologė Lina Kurtinė tiria paciento akis. (Zitos KATKIENĖS nuotr.)


Kataraktos operacijų daugėja
Skyriaus oftalmologai per metus atlieka per 1000 operacijų. Šiais metais, nors darbus stabdo ir karantinas, operacijų nesumažėjo. Dar tik rugpjūtis, o jau atlikta 1000 operacijų. Eilė operaciniam gydymui  apie 1-2 mėnesiai. 
Akių ligų skyriuje dirba pakankamai patirties ir operacinių įgūdžių turintys gydytojai. Jų atliekama
lęšiuko keitimo operacija trunka nuo 20 iki 40minučių. Pacientas po operacijos jau kitą dieną, o išskirtiniais atvejai ir tą pačią dieną gali vykti namo. Operacijos metu naudojama šiuolaikiška mikrochirurginė įranga – fakoemulsifikatorius. Operacija, kurios metu pro 2-3 mm dydžio pjūvį išsiurbiamas sudrumstėjęs lęšiukas ir implantuojamas dirbtinis, pacientui visiškai neskausminga.
Po operacijos pacientas  mėnesį lašina lašus į operuotą akį ir po to  atvyksta  į konsultaciją, kurios metu gali įsitikinti, kad tuoj po operacijos grįžęs regėjimas visiškai stabilizavosi.

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 41) 399 654
Mob. 8 679 663 42
El.p. [email protected]