BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Naujas magnetinio rezonanso tomografas - diagnostikai ir moksliniams tyrimams

Data

2021 12 15

Įvertinimas
3
DSC06659.JPG
Respublikinėje Šiaulių ligoninės įsigytas naujas modernus magnetinio branduolinio rezonanso tomografas – vienas galingiausių, turimų didžiuosiuose šalies gydymo įstaigose. (Zitos KATKIENĖS nuotr.)

Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) Radiologijos skyrius, kuriame sukaupta daug modernios diagnostinės radiologinės medicinos įrangos, pasipildė ypač moderniu ir vertingu aparatu magnetinio branduolinio rezonanso tomografu. Galingas, modernus šiuolaikinės medicinos įrenginys, kuriuo tyrimas atliekamas stipriu magnetiniu lauku ir radijo dažnių bangomis, yra vienas iš trijų galingiausių, saugiausių bei moderniausių šalyje. Ligoninės direktorė Česlova Špūrienė magnetinio rezonanso kabineto atidarymą ir pirmojo magnetinio branduolinio rezonanso tomografo įsigijimą pagrįstai vadina ypatingu įvykiu, nes žengtas didžiulis žingsnis, gerinant  sveikatos paslaugų kokybę viso Šiaurės Lietuvos regiono pacientams.

 


 

Simbolinę magnetinio rezonanso kabineto bei naujo modernaus magnetinio branduolinio rezonanso tomografo pristatymo juostą perkirpo  LR sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė (iš kairės), ligoninės direktorė Česlova Špūrienė, Šiaulių meras Arūnas Visockas bei Radiologijos skyriaus vadovė Jūratė Jackevičienė. (Zitos Katkienės nuotr.)

Vienas galingiausių 
Vos perkirpus kabineto atidarymo juostą ir prasidėjus registracijai  magnetinio rezonanso tyrimui, pirmąją dieną buvo užregistruota per 40 pacientų. Šiandien besiregistruojantiems eilės laukti reikia du mėnesius. 
Akivaizdu, kad Magnetinio rezonanso kabineto atidarymas bei naujo modernaus magnetinio branduolinio rezonanso tomografo įsigijimas, ligoninės vadovės Č. Špūrienės teigimu, stiprina Respublikinės Šiaulių ligoninės įvaizdį, o modernios diagnostikos bei šiuolaikiškos gydymo metodikos atveria galimybes gydytojams, įgyjantiems galimybę patikslinti pagal kliniką nustatytą diagnozę, skirti daug tikslesnį gydymą, net atlikti mokslinius tyrimus.
„Nesame tokie turtingi, kad savo lėšomis galėtume pirkti ypač brangiai kainuojančią medicinos įrangą“, - sako gydymo įstaigos vadovė, sveikindama susirinkusius į neeilinę šventę. Direktorė priminė, kad magnetinio rezonanso tomografas, kurio taip reikėjo ligoninės medikams ir pacientams, įsigytas iš Europos Sąjungos lėšų, įgyvendinant projektą „Tuberkuliozės profilaktikai, diagnostikai ir gydymui naudojamos infrastruktūros modernizavimo Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje“. Daugiau nei 1,5 mln. eurų vertės modernus tomografas galingas, užtikrinantis itin aukštą vaizdo skiriamąją gebą ir kokybę, didele sparta atlieka MRT tyrimus. Prietaisas skirtas ne tik diagnostikai, bet ir moksliniams darbams. 
Nuosavas Respublikinės Šiaulių ligoninės MRT aparatas suteiks pirmumo galimybę tyrimus atlikti ligoninės pacientams. Šiuo metu kasdien atliekama dvylika tyrimų, kuriems registruojami šeši ligoninės pacientai ir tiek pat atvykstančiųjų su konsultantų siuntimais. 

 


 

Gydytojas radiologas Ilo Minadzė džiaugiasi, kad gali dirbti naujuoju trijų teslų galingumo magnetiniu rezonansu, kurio  ir vaizdų raiška daug geresnė, ir tyrimo laikas trumpesnis. (Zitos Katkienės nuotr.)

Tyrimai atliekami pjūviais
MRT tyrimai atliekami tuo atveju, jei prieš tai atlikto rentgenologinio ar ultragarsinio tyrimo rezultatai yra neinformatyvūs. Tyrimu siekiama įvertinti tiriamo organo pakitimus, patvirtinti ar paneigti gydančio gydytojo įtariamą diagnozę. Radiologijos skyriaus vedėja gydytoja radiologė Jūratė Jackevičienė paaiškina, kad tyrimai (kaip, beje, ir kompiuterinio tomografo) yra radiologiniai žmogaus organų tyrimai, atliekami pjūviais, kurių metu diagnostikos ar gydymo tikslu atliekamas žmogaus kūno anatominės srities skenavimas, ir, naudojant specialią skaitmeninę įrangą, gaunami pasluoksniai ar trimačiai vidaus organų vaizdai.  Šie sudėtingi tyrimai atliekami esant ligoms ir būklėms, nurodytoms sveikatos apsaugos ministro patvirtintame Ligų ir būklių, kurioms esant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokami magnetinio rezonanso tomografijos tyrimai, sąraše.  
Ligoninės įsigytu aparatu atliekami visi įprasti tyrimai: galvos smegenų, krūtinės ląstos, pilvo, dubens organų, stuburo dalių, galūnių ir kiti. Ateityje planuojami ir kardiologiniai tyrimai. Tačiau nėra nė vieno tyrimo, kuris būtų atliekamas skubiai po traumos ar dėl ligos. Šie tyrimai planuojami iš anksto. 
Tyrimų metodiką ar jų atlikimo protokolą parenka gydytojas radiologas. Jis organizuoja tyrimų atlikimą, įvertina ir aprašo atliktų tyrimų vaizdus, pildo medicinos dokumentus. Skyriuje dirbantys gydytojai radiologai Ilo Minadzė, Kęstutis Matulas, Edita Kulevičienė, Tomas Bružas ir Kęstutis Danelius stebi ir aprašo magnetinio rezonanso vaizdus, kurie ateina kai baigiamas tyrimas. Ateityje, kai bus diegiamos naujos programos, magnetinio rezonanso kabineto komanda dar pasipildys naujais nariais.   
Gydytojui I. Minadzė jau teko dirbti šį darbą, atliekant rezidentūrą bei dirbant Visagino ligoninėje. Prieš dvejus metus pradėjęs dirbti RŠL radiologas dirbo kita įranga. „Pakako paskaityti knygas, dalyvauti nuotolinėse paskaitose ir žinios atsinaujino“, - sako medikas, neabejojantis, kad tobulėti, dirbant šį darbą, teks nuolat. Tai skatins ir naujojo vieno iš trijų galingiausių šalyje trijų teslų magnetinio branduolinio rezonanso tomografo galimybės. Dirbdamas su naujuoju įrenginiu gydytojas džiaugiasi, kad ir vaizdų kokybė daug geresnė, tyrimo laikas trumpesnis, kas leis atlikti daugiau tyrimų. 


 

Už MRT tyrimo kokybę atsako radiologijos technologės, specialiuose kursuose pasirengusios dirbti su šia įranga. (Zitos Katkienės nuotr.)

Už tyrimų kokybę atsako technologės
Medikai pastebi, kad dažnas pacientas neskiria kompiuterinio tomografo tyrimo nuo magnetinio rezonanso, nors šie yra visiškai skirtingi. MRT metu paciento kūną veria dirbtinis magnetinis laukas ir radijo bangos, o speciali įranga fiksuoja tiriamosios srities vaizdus. Tyrimo metu nenaudojama jonizuojanti spinduliuotė, taip pat netaikoma anestezija, pacientas nuo 20 iki 60 minučių turi gulėti ir nejudėti, jis yra nuolat stebimas darbuotojo. Kai MRT tyrimas nepakankamai informatyvus, gydytojas radiologas gali rekomenduoti atlikti ir kompiuterinės tomografijos tyrimą. 
Magnetinio rezonanso kabinete dirbančios radiologijos technologės Silvija Jokubaitytė, Rūta Utakytė, Viktorija Milašiūtė ir Eglė Juronytė lankė kursus, kuriuose mokėsi atlikti tyrimus. 
Kiekvienas pacientas į tyrimą ateina iš registratūros, kur gauna anketą. Ji padeda išaiškinti galimas kontraindikacijas. Ypač svarbu, kad pacientas neturėtų implantų, širdies stimuliatoriaus. Laikrodis, diržas su sagtimi ar drabužiai su metalo kniedėmis taip pat trukdytų, tad juos tenka palikti kabinete.  
Dažniausiai tiriami traumatologų siųsti pacientai dėl sąnarių traumų bei ligų. Magnetinio rezonanso vaizduose matoma kaulų sąnarių sistema, kurioje ir fiksuojami pakitimai. Dažni ir neurologų siųsti pacientai, kuriems atliekami juosmens, galvos tyrimai. 
Tiriant tam tikras kūno sritis, ypač vidaus organus, tyrimo metu naudojama kontrastinė medžiaga. Ši reikalinga tam, kad tyrimas būtų išsamesnis ir tikslesnis, idant geriau būtų matomi tiriami organai, kraujagyslės, juose esantys pakitimai. Kontrastinė medžiaga leidžiama į veną. Tyrimo metu ji gali būti suleista net ir tuo atveju, jeigu prieš tyrimą tokia galimybė buvo mažai tikėtina, pvz., jei gaunami vaizdai yra neišsamūs, netikslūs, neryškūs. Sprendimą keisti tyrimo eigą priima gydytojas radiologas. Radiologijos technologės dėl tyrimo eigos visada konsultuojasi su gydytoju radiologu, kuris ir aprašys tyrimą.   
Pastangos įvertintos
Sunku išvardinti visus, kurie prisidėjo prie šio įspūdingo projekto įgyvendinimo. Daug darbo ir pastangų skyrė infrastruktūros darbuotojai, Radiologijos skyriaus kolektyvas. Direktorė Č. Špūrienė už darbą, diegiant modernias naujoves, padėką ir Nusipelniusio ligoninės darbuotojo ženklelį įteikė Radiologijos skyriaus vedėjai Jūratei Jackevičienei. Už pastangas, įkuriant naują magnetinio rezonanso kabinetą, padėka įteikta Diagnostikos centro vyresniosios slaugos administratorės pareigas laikinai einančiai slaugytojai  Rimai Juškienei ir ligoninės investicinių projektų vadovui Edmundui Petrauskui. 
Ligoninės bendruomenei dėkojo ir su švente sveikino sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė, SAM Asmens sveikatos departamento specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Inga Cechanovičienė ir Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė, Seimo narys, humanitarinių mokslų daktaras Stasys Tumėnas, Šiaulių miesto mero Artūras Visockas kiti svečiai. Sveikintojai neslėpė džiaugsmo, kad Šiauliuose turime įrenginį, kuris atitinka naujausias technologines tendencijas. Tačiau nemažiau svarbu greta modernios įrangos turėti ir savo darbą išmanančių žmonių, kurių nėra pakankamai. 
Ligoninėje stinga radiologų, tad panorusiems tapti šios darbščios ir draugiškos komandos nariais suteikiama galimybė siekti profesinių aukštumų, įsisavinant ne tik naują, modernią medicinos įrangą, bet ir įdiegiant naujus tyrimus, nes ne visos prietaiso galimybės išnaudojamos.
MRT  tyrimui galima registruotis iš visos Lietuvos, gavus gydytojo specialisto siuntimą. Skambinti telef.  8 (41)  505 130 , registratūros darbo laikas darbo dienomis nuo 8.00val. iki 20.00 val. 

 

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 41) 399 654
Mob. 8 679 663 42
El.p. [email protected]