BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys: „Mano karjera visada buvo įtempta ir atsakinga“

Data

2022 07 04

Įvertinimas
0
DSC08479.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys pasirengęs dirbti taip, kad ligoninės darbuotojai įžvelgtų jame ne galimą persekiotoją ar baudėją, bet asmenį, kuris reikiamu momentu galėtų suteikti tinkamą patarimą ar išspręsti galimai neskaidrią situaciją. Prireikus pagalbos ar patarimo bei įtarus korupcijos atvejį skambinti telef. (8 41) 505 193. (Zitos KATKIENĖS nuotr.)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje darbą pradėjo pirmasis korupcijos prevencijos pareigūnas.  Korupcijos prevencijos įstatymo naujojoje redakcijoje buvo įvardinta ši pareigybė ir nuspręsta, kad šalies viešosiose įstaigose, turinčiose per 200 darbuotojų, turi dirbti korupcijos prevencijos pareigūnas arba turi būti įsteigtas korupcijos prevencijos padalinys. Apie naujas pareigas bei sukauptą patirtį, kurios gali prireikti siekiant pagrindinio tikslo – sukurti skaidrią antikorupcinę aplinką ligoninės bendruomenėje, kalbamės su pirmuoju korupcijos prevencijos pareigūnu Sauliumi SKEIVERIU:
- Bene svarbiausias korupcijos prevencijos pareigūnui keliamas uždavinys – kurti ligoninėje skaidrią aplinką. Nuo ko manote pradėti šią veiklą?
- Ligoninėje nemažas darbas antikorupcijos srityje jau buvo ir yra nuveiktas iki man pradedant dirbti šiose pareigose. Esu dėkingas ligoninės Teisės skyriaus vedėjai Indrei Masiulienei, kuri savo profesionalumo dėka yra sukūrusi bazę ir sistemą, kuriai esant man nereikia pradėti nuo visiško nulio. Dirbdamas ligoninėje manau, kad tikrai turėsiu veiklos tęsiant pradėtus darbus, tobulinant bei kuriant antikorupcinę aplinką.

Spaudos konferencijoje, kurioje buvo visuomenei pristatytas naujasis korupcijos prevencijos pareigūno statusas ligoninėje, Respublikinės Šiaulių ligoninės Teisės skyriaus vedėja Indrė Masiulienė (iš kairės), direktorius Mindaugas Pauliukas ir korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys akcentavo, kad skaidrios ligoninės vardą pelniusioje gydymo įstaigoje turi būti įveiktos galimos korupcijos apraiškos visose srityse. (Zitos KATKIENĖS nuotr.)
 

- Ar tirsite galimą korupcijos paplitimo lygį šioje ligoninėje, nes ligoninei yra suteiktas skaidrios ligoninės vardas ir, atrodytų, net kalbos apie korupciją neturėtų būti? 
- Pastaruoju metu žmonių mąstymas ir sąmoningumas korupcijos atžvilgiu jau yra pradėjęs keistis į gerąją pusę. Vis daugiau žmonių nebėra pakantūs korupcijos atvejams ir nesitaiksto su šiais pakankamai latentiniais pažeidimais. Be abejo, visos esamos situacijos negalima vertinti, turint tik oficialius statistinius duomenis, tačiau esu įsitikinęs, kad bent jau „grubiausia“ kyšininkavimo forma, kai reikalaujama duoti kyšį, medicinos įstaigose nebeegzistuoja. O ilgainiui ir siūlantys kyšį žmonės supras, kad taip darydami kenkia ne tik gydymo įstaigos prestižui, bet ir patys sau. Lietuvoje pakankamai daug gydymo įstaigų, kurios teikia tik mokamas paslaugas, tad kam tada rizikuoti duodant kyšį, kai galima oficialiai sumokėti už teikiamas medicinos paslaugas? Korupcijos lygio ištyrimas ligoninėje, tai viena iš mano būsimų funkcijų. Tiesa, šiais, 2022 metais Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Respublikinė Šiaulių ligoninė tarp 16-os kitų įstaigų įtraukta į skaidrių asmens sveikatos priežiūros įstaigų sąrašą. Tai džiugina ir nuteikia optimistiškiems ateities planams, toliau palaikant skaidrią ir antikorupcinę aplinką ligoninėje, kurioje iš tiesų neturėtų būti korupcijos apraiškų.
-  Ar tikėtina, kad, ligoninėje pradėjus dirbti korupcijos prevencijos pareigūnui, atsiras pranešimų apie korupcijos atvejus?
- Korupcinio pobūdžio pažeidimas yra reiškinys, kai abiems pusėms (duodantiems ir imantiems kyšį) toks „sandoris“ yra ne tik „naudingas“, bet ir užtraukiantis atsakomybę. Tai sąlygoja tokių veiksmų nuslėpimą, nematomumą ir, be abejonės, apsunkina paties fakto nustatymą, jo įrodymą. Svarbus vaidmuo tenka ne tik įstaigos darbuotojų švietimui antikorupcijos tema. Svarbu ir tai, kad pagrindinius korupcijos, kaip neigiamo reiškinio aspektus, suvoktų ir pacientai arba kiti asmenys, kurių veikla gali būti sietina su sveikatos priežiūros įstaiga sutartiniais ar kitokiais santykiais. Pranešimų apie korupcijos atvejus daugėti galėtų tokiu atveju, jeigu bus sukurta tinkama pranešimų pateikimo tvarka (pateikimo aiškumas, pranešimą pateikusio asmens konfidencialumo išlaikymas, pranešėjo apsaugojimas nuo bet kokio poveikio, jo skatinimas) bei sukurta visiško nepakantumo korupcijai aplinka. Deja, bet kol kas tiek visuomenės, tiek ir atskirų profesinių ar kitokių bendruomenių požiūris į pranešusįjį apie pažeidimą yra vertinamas neigiamai, jam klijuojama skundiko, o ne pilietiško asmens etiketė. Manau, kad svarbiausi faktoriai, mažinant korupcijos lygį medikų bendruomenėje, yra švietėjiška veikla, darbuotojų informavimas ir pagalba įvairiose kasdienėse situacijose, kai medikas patenka į rizikingas ir tinkamo pasirinkimo reikalaujančias situacijas. Norėčiau patikinti, kad stengsiuosi savo darbą dirbti taip, kad ligoninės darbuotojai įžvelgtų manyje ne galimą persekiotoją ar baudėją, bet asmenį, kuris reikiamu momentu suteiks tinkamą patarimą ar išspręs galimai neskaidrią situaciją. Prireikus pagalbos ar patarimo bei įtarus korupcijos atveją, galima man skambinti telefonu (8 41) 505 193.
- Ar jūsų ankstesnė darbinė veikla yra kelias į tai, kokį darbą teks dirbti ligoninėje? 
- Baigęs mokyklą Kuršėnuose, pirmiausia pasirinkau studijas anuometiniame Šiaulių politechnikume. Tačiau dirbti pagal įgytą profesiją teko labai trumpai – pasukau į policiją. Jau dirbdamas baigiau Kauno aukštesniąją policijos mokyklą, kur gavau policijos valdininko kvalifikaciją ir pirmąjį savo policijos karininko laipsnį. Po to studijavau M. Romerio universitete, kur baigiau teisės bakalauro ir magistro studijas, o Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate dirbau Kriminalinės policijos organizuotų nusikaltimų tyrimo valdyboje. Per 20 metų dirbau teisėsaugos srityje, t.y. kriminalinėje policijoje, kur teko tirti įvairaus sunkumo nusikalstamas veikas. Tame tarpe šešerius metus teko padirbėti Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdyboje, kur darbas buvo išskirtinai korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų nustatymas ir tyrimas. Paskutinius trejus metus dirbau privataus verslo įmonėje. Per šiuos darbo metus mačiau kaip keičiasi (ypatingai policijos) pareigūnų požiūris į korupcijos reiškinius. Šiandien Lietuvos policija yra visiškai pakitusi, susiformavo teisingų standartų besilaikanti ir nebetoleruojanti jokių korupcijos formų organizacija. Sąmoningai ėjau šiuo pasirinkimo keliu, nes darbas man labai patiko. Atsakomybės ir sunkumų niekada nevengdavau ir manau, kad būsiu nesuklydęs ir dabar. Juo labiau, kad per trumpą laiką, kai esu Respublikinės Šiaulių ligoninės dalimi, jau sutikau nemažai puikių ir geranoriškai nusiteikusių žmonių, kurie noriai dalinasi turima patirtimi ir vertingais patarimais. Juolab, kad ligoninė – ta įstaiga, kuriai rūpi jos reputacija, svarbios sąžiningos, patikimos, skaidrios veiklos vertybės, motyvuojanti darbo aplinka. Tam reikia ne tik kompetencijos, tačiau ir tokiomis pačiomis vertybėmis besivadovaujančių darbuotojų. Taigi, tikiuosi iš darbuotojų (dabar jau kolegų) tarpusavio supratimo ir bendradarbiavimo.
- Įtemptas ir atsakingas darbas dažnai sunkiai derinamas su šeimos gyvenimu. Ar jūsų šeima neprieštaravo pasirinktai veiklai?
- Drauge su žmona Neringa, Lietuvos pašto personalo departamento darbuotoja, užauginome dukrą Justę. Ji Vilniaus universitete studijuoja finansų technologijas, po pusmečio baigs magistratūrą. Vertybių skalėje tiek man, tiek ir mano šeimos nariams, svarbiausi yra geri tarpusavio santykiai, tarpusavio supratimas įvairiose situacijose. Todėl jokių prieštaravimų  neiškildavo niekad, buvo tik palaikymas ir supratimas. Kaip matėte iš mano anksčiau paminėtų veiklų, mano karjera visuomet buvo įtempta ir atsakinga, tačiau dėl to šeimoje niekada nekildavo nesusipratimų.
-  Jūsų laukia daug darbo, siekiant užsibrėžtų tikslų. Bet ar yra galimybių sukurti visiškai skaidrią antikorupcinę aplinką visoje sveikatos apsaugos sistemoje?
- Žinoma, toks tikslas ir turi būti, tačiau gyvename tikrame pasaulyje ir realiu laiku, todėl žvelgti į šiuos reiškinius reikia taip pat realiai. Pačioje visuomenėje dar gajus požiūris į medikus, kad jeigu jiems nebus sumokėta, tai bus prasta priežiūra ir gydymas, tad pacientas ir stengiasi atsilyginti medikui, nes sveikata visiems yra svarbiausia.  O medikas, gaunantis menką atlygį už sunkų ir atsakingą darbą, dažnai jaučiasi teisus, imdamas „atlygį“ iš pacientų. Džiugu, kad pastaruoju metu tendencijos keičiasi, todėl labai tikiuosi, kad su visos įstaigos bendruomenės pagalba  eisime link šio tikslo, kuris iškeltas visai šalies sveikatos apsaugos sistemai. Mano credo: „Reikalauk neįmanomo ir gausi maksimalų rezultatą“, kuriuo ir vadovaujuosi, siekdamas tikslų. 
- Ačiū už pokalbį. 

 

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 41) 399 654
Mob. 8 679 663 42
El.p. [email protected]