BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Korupcijos prevencijoje dalyvauja ir medikai, ir moksleiviai

Data

2019 03 06

Įvertinimas
1
DSC02256.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos vadovės Ilonos Pavlavičienės ir vyriausiosios slaugos administratorės Laimutės Onutės Mikelevičienės pristatyta antikorupcinė iniciatyva įvertinta sveikatos apsaugos ministerijos padėka. (Zitos KATKIENĖS nuotr.)

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė.

www.siauliuligonine.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės korupcijos prevencijos iniciatoriai, skatinami Sveikatos apsaugos ministerijos, ketverius metus rengia antikorupcines iniciatyvas, kuriomis ragina gydymo įstaigos bendruomenę ir pacientus vykdyti kryptingą korupcijos prevencijos politiką, užtikrinti skaidrę, veiksmingą, viešą ligoninės darbuotojų veiklą. Tam ir pasitarnauja Sveikatos apsaugos ministerijos kasmet rengiamų antikorupcinių iniciatyvų atrankos, kurioms iniciatyvas ketverius metus pateikia ir ligoninė. Visos pateiktos iniciatyvos įvertintos padėkomis.

Veiklos idėja – atvirumas ir skaidrumas

Praėjusiais, 2018 metais, į sveikatos pasaugos ministerijos kvietimą dalyvauti antikorupcinių iniciatyvų atrankoje atsiliepė Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos specialistai. Buvo pristatyta veiklos ataskaita, kurios pagrindinė idėja – atvirumas ir skaidrumas. 

Imtis iniciatyvos paskatino Lietuvoje jau keletą metų  nuo rugsėjo 10 dienos iki spalio 10 dienos vykstantys ,,Atviros psichiatrijos“ mėnesio renginiai, kuriuose aktyviai dalyvauja ir ligoninės Psichiatrijos klinikos specialistai, paskatinti Ilonos Pavlavičienės, Psichiatrijos klinikos vadovės, ir Laimutės Onutės Mikelevičienės, Psichiatrijos klinikos vyriausios slaugos administratorės.

Pasak I. Pavlavičienės, pasirinkus psichikos sveikatos paslaugų, socialinių paslaugų psichikos sutrikimų turintiems žmonėms  viešinimą ir pristatymą, drąsinama visuomenė siekti atvirumo ir skaidrumo. Tad ir visuomenė nuolat informuojama apie tai, kad Lietuvos sveikatos priežiūros norminiai dokumentai numato galimybę gydytis ir anonimiškai, kad  pagrindinės sveikatos priežiūros paslaugos yra nemokamos, kad mokamų paslaugų teikimo sąlygos ir paslaugų kainos yra viešai skelbiamos ir paprastai prieinamos, kad informacijos teikimas pacientui ir jo atstovams yra ne specialisto pasirinkimas, o jo darbo dalis.

„Renginius organizuojame nuo 2015 metų. Renginių metu informacijos teikimą pacientams ir kitiems suinteresuotiems asmenims, veiklų demonstravimą, konsultavimą atlieka Psichiatrijos klinikos specialistai, viešina – ligoninės viešųjų ryšių specialistė. Visos veiklos buvo vykdomos be papildomo finansavimo, kaip geros darbuotojų valios ir pilietiškumo raiška. Paslaugų skaidrumo veiklų esmė – informuotas pacientas, paslaugos vartotojas – atsparus korupcijai pacientas“, - teigia daugelio renginių organizatorė bei šios iniciatyvos iniciatorė klinikos vyriausioji slaugos administratorė L. O. Mikelevičienė.

Renginiai visą mėnesį buvo rengiami ne tik Psichiatrijos klinikoje, bet ir Motinos ir vaiko klinikoje bei Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje. Informacijos sklaidai pasinaudota ligoninės interneto svetainė, miesto ir krašto spauda, interneto naujienų portalai.

Moksleivių rašinių konkursas „Korupcija – praeities šešėlis?“

Respublikinė Šiaulių ligoninė drauge su Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos laikraščio „Tebūnie šviesa“ jaunaisiais žurnalistais 2015 metų rudenį surengė rašinių konkursą antikorupcijos tema: „Korupcija – praeities šešėlis?“. Konkurse dalyvavo 81 gimnazistas. Trijų autorių rašiniai pripažinti nugalėtojais ir pristatyti LR sveikatos apsaugos ministerijos surengtai antikorupcinių iniciatyvų atrankai.

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorės Vaiva Makštutienė teigė, jog moksleivių konkursas – puiki galimybė ugdyti neigiamą moksleivių požiūrį į dar daugelyje veiklos sferų kerinčią korupciją, kuri gimnazistams asocijuojasi su praeities, sovietmečio reliktais, atgyvena, nykstančia drauge su besikeičiančia karta.

Konkurso koordinatė bei antikorupcinės iniciatyvos organizatorė Sigutė Stonkienė - Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos profesijos patarėja, karjeros koordinatorė viliasi, jog šiandieninis jaunimas, sulaukęs pilnametystės ir  pakeitęs darbo rinkoje senelius ir tėvus, jau nemėgdžios įdingo jų gyvenimo modelio, bet gyvens sąžiningai, skaidriai, dorai, ką ir skatino šio konkurso organizatoriai, pedagogai.

Dvejus metus – rašinių ir piešinių konkursai

2016 ir 2017 metais Respublikinės Šiaulių ligoninė drauge su J. Janonio gimnazijos ir Gegužių progimnazijos moksleiviais ir pedagogais LR sveikatos apsaugos ministerijai pristatė antikorupcinę iniciatyvą „Ačiū, gydytojau“. Ši iniciatyva sulaukė sveikatos apsaugos ministerijos dėmesio ir mokyklų moksleiviai, drauge su iniciatyvos organizatoriais, pakviesti į LR Seimą, kur Tarptautinės korupcijos dienos proga buvo apdovanoti padėkomis, o jų piešiniai papuošė Seimą.

Gegužių progimnazija surengė piešinių konkursą  „Ačiū, gydytojau!“.

Konkurse dalyvavo ketvirtų klasių moksleiviai. Progimnazijos direktorė Silvija Baranauskienė,  konkurso koordinatė bei antikorupcinės iniciatyvos organizatorė direktorės pavaduotoja ugdymui Lina Lušienė, piešimo mokytoja Vita Zabarauskaitė pakvietė moksleivius piešiniuose išreikšti dėkingumą gydytojui, kurio pagalbos dažnam yra prireikę. 

Visą rudenį moksleivių piešiniai buvo eksponuojami Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso fojė prie įėjimo į didžiąją konferencijų salę, tad ją pamatyti galėjo ne tik medicinos personalas, bet ir pacientai bei jų artimieji

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos gimnazistai, laikraščio „Tebūnie šviesa“ jaunieji žurnalistai, jau antrą, o po metrų ir trečią kartą rengė rašinių konkursą antikorupcijos sveikatos apsaugos sistemoje tema. Konkurso autorių rašiniai, pripažinti nugalėtojais,  pristatyti LR sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriaus surengtai antikorupcinių iniciatyvų atrankai.

Geriausi rašiniai ir vėl susilaukė įvertinimo.

Sveikatos apsaugos ministerija siekia užtikrinti kuo kokybiškesnę, skaidresnę pacientų sveikatos priežiūrą, t. y. kad sveikatos priežiūros paslaugos būtų teikiamos visiems pacientams, neišskiriant jų teisinės, socialinės padėties, neįgalumo, lyties, tikėjimo, įsitikinimų, amžiaus ar kitų savybių, ugdyti gydytojų profesinį objektyvumą, nešališkumą, sąžiningumą nepriimti jokių tiesioginių ar netiesioginių dovanų. Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama mažinti ir šalinti korupcijos apraiškas sveikatos sistemoje, siekia užtikrinti veiksmingą korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros srityse.

Ligoninėje korupcija netoleruojama

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje už korupcijos prevenciją ir kontrolę atsakinga Teisės ir veiklos skyriaus vedėja Indrė Masiulienė teigia, jog korupcijos prevencijai ligoninėje skiriamas ypatingas dėmesys. Medicinos darbuotojai sąžiningai ir atsakingai dirba savo darbą bei vykdo LR sveikatos apsaugos ministerijos pradėtą korupcijos prevencijos programą.

Gydymo įstaigos darbuotojai išklausė ne vieną paskaitą apie korupcijos prevenciją sveikatos priežiūros sistemoje, patys parengė nemažai priemonių ir viliasi, kad juos išgirs ir supras ligoninės pacientai ir jų artimieji.

Ligoninės administracija informaciniais pranešimais ne kartą kreipėsi į pacientus ir jų artimuosius bei ragino atsisakyti pakišų, nes medikai jaučiasi žeminami ir jų tikslas užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams gydymo įstaigoje. Korupcijos atvejo dalyviai gali būti baudžiami įstatymo numatyta tvarka.

Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientai ir jų artimieji, pastebėję ligoninėje korupcijos apraiškų, bet kuriuo paros metu apie tai gali pranešti el. p. korupcija@siauliuligonine.lt arba darbo dienomis skambinti telef. (8 41) 526 454.

Sveikatos apsaugos ministerijos pasitikėjimo tel. 8 800 66 004 nemokamai galima pranešti apie korupcijos veikas el. paštu korupcija@sam.lt.

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) galima pranešti raštu, visą parą veikiančiu „karštosios linijos" telefonu Vilniuje (8 5) 266 33 33, el. paštu pranesk@stt.lt, tel./faks. (8 5) 266 33 07.