BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Insulto ištiktos moters gyvybę gelbėjo profesionalių medikų komanda

Data

2020 01 15

Įvertinimas
0
DSC03570.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika (iš kairės) džiaugiasi jaunais ir profesionaliais medikais: Mariumi Elliku, Vyteniu Tamakausku, Erika Galvanauskaite ir Dariumi Adomavičiumi, įsisavinusiais pačias moderniausias diagnostikos ir insulto gydymo galimybes. (Zitos Katkienės nuotr.)

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

www.siauliuligonine.lt

Respublikinė Šiaulių ligoninė lygiuojasi į geriausius Lietuvos ir net Europos insulto gydymo centrus. To pasiekta suaktyvinus insulto klasterio veiklą, sukūrus insulto kompetencijos centrą, o svarbiausia – įdiegus naują insulto priežiūros protokolą bei įsisavinus naują diagnostikos metodą- kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimą, suteikusį galimybę atlikti vėlyvąją trombektomiją, ko patyręs aukštos kvalifikacijos intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas  ėmėsi pirmą kartą ir išgelbėjo moterį iš sunkaus neįgalumo ar net mirties gniaužtų. Spaudos konferencijoje pristatyti ne tik modernūs diagnostikos ir gydymo būdai, bet ir komandinio darbo efektyvumas.

Sveikata pašlijo staiga

Į Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios pagalbos – priėmimo skyrių 77 metų Papilės miestelio (Akmenės raj.) gyventoja Zita Kasiliauskienė greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežta ištikta insulto. Moteriai jau buvo paralyžiuotos galūnės, sutrikusi kalba. Ligonę atlydėjusi duktė medikams papasakojo, kad dar vakare su mama bendravo ir ji buvo visiškai sveika.

Kas įvyko per naktį ir kokiu metu ištiko galvos smegenų insultas – niekas pasakyti negalėjo.

Nežiūrint į tai pacientei buvo atliktas modernus tyrimas, taikytas inovatyvus gydymas ir ji jau ant operacijos stalo atgavo paralyžiuotas galūnes. O kitą dieną jau galėjo dalintis savo išgyvenimais.

Z. Kasiliauskienė medikams, o vėliau ir žurnalistams pasakojo, kad sausio 3-iąją diena, vos tik nubudusi, pasijuto keistai.

„Pajutau, kad man kažkas negerai. Išlipau iš lovos ir sukniubau prie jos. Bandžiau nueiti prie durų, bet vėl sukniubau. Norėjau paskambinti dukrai, bet negalėjau“, - ligoninės palatoje, jau besirengdama kelionei į reabilitacijos įstaigą, pasakojo moteris savo išgyvenimus žurnalistams.

Pati dukra skambino mamai ir, supratusi, kad jai kažkas negerai, atskubėjo padėti. „Ir sūnus su marčia atvažiavo, ir dukra su anūku, ir išvežė mane į ligoninę“, - pasakojo laiminga pacientė.

Laukė medikų komanda 

Apie tai, kad į ligoninę atvežamas žmogus, ištiktas insulto, ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus medikai sužino iš Greitosios medicinos pagalbos ekipažo, vežančio ligonį į gydymo įstaigą. Taip ir šį kartą: priimamajame dirbęs skubiosios medicinos koordinatorius Marius Ellikas, slaugytojas Darius Adomavičius apie pacientę pranešė Neurologijos skyriaus gydytojai neurologei Erikai Galvanauskaitei  ir medikų komanda drauge laukė atvežamos pacientės.

Spaudos konferencijos metus neurologė E. Galvanauskaitė papasakojo apie gydymo būdus, įprastai taikomus įvykus insultui, kurio metu trombu užkemšama galvos kraujagyslė.

„Mūsų tikslas tą kraujagyslę atkimšti. Tam yra du būdai – intraveninis metodas trombektomija, kai trombas yra mechaniškai ištraukiamas, ir  intraveninė trombolizė, kai trombas tirpdomas vaistais“, - sakė medikė ir pasidalino patirtimi apie esamas kontraindikacijas, kai medikai negali taikyti nei vieno, nei kito iš šių metodų. Pagrindinė problema, su kuria susiduria medikai, yra laikas, per kurį pacientas atvyksta į Skubiosios pagalbos-priėmimo skyrių nuo simptomų atsiradimo pradžios.

„Intraveninė trombolizė gali būti taikoma, kai pacientas į gydymo įstaigą atvyksta ne mažiau kaip per 4,5 valandos. Trombektomija gali būti taikoma, kai nuo pirmųjų ligos simptomų praėjo ne mažiau, kaip šešios valandas“, - teigė gydytoja.

Tačiau medicina nuolat tobulėja, tobulėja ir gydytojai. Jauna neurologė E. Galvanauskaitė neseniai įsisavino naują kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimą, kurio dėka laikas, vadinamas auksinėmis minutėmis, gali būti pratęstas nuo 6  iki 24 valandų.

Tad medikų komanda nusprendė ir ryžosi pirmą kartą atlikti naująjį kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimą ir išsiaiškinti, kokia pacientės smegenų būklė: kokia smegenų dalis dar gyvybinga ir ar galima pacientę išgelbėti, atlikus sudėtingą vėlyvąją intervencinę trombektomiją.

Naujasis insulto priežiūros protokolas

 

Darius Adomavičius, Skubiosios pagalbos-priėmimo skyriaus bendrosios praktikos slaugytojas, jau ne kartą gelbėjo  insulto ištiktą pacientą, vadovaudamasis naujuoju insulto priežiūros protokolu.   

„Patvirtinus naująjį protokolą laikas  nuo patekimo į Skubiosios pagalbos–priėmimo skyrių iki pagalbos suteikimo sutrumpėjo nuo 57 minučių iki vidutiniškai dešimties minučių. Greičiausiai trombolizė atlikta per 10 minučių“, - sako D. Adomavičius.

Nuo šiol procesas, pacientui atvykus į Priėmimo skyrių, vyksta ypač greitai. „Iš greitosios medicinos pagalbos personalo sužinoję apie numatomą paciento atvykimą į skyrių, kviečiame visus insulto komandos narius. Pacientui nereikia laukti gydytojų apžiūros - jis apžiūrimas tą pačią minutę. Skubiosios medicinos gydytojas, įvertinęs įvykusius pacientui sveikatos pakitimus, nusprendžia indikacijas tolimesniam gydymui“, - teigia jaunas medikas, kuriam, kaip ir visiems bendrosios praktikos slaugytojams, tenka paimti kraujo tyrimams ir paruošti pacientą tolimesnei gydymo eigai, šiuo atveju – kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimui.

Įvertinus tyrimo rezultatus gydytojas neurologas sprendžia, kokį gydymą taikyti. Jei bus taikoma trombolizė, tai jau kompiuterinės tomografijos kabinete lašinami vaistai. Kai nutariama daryti trombektomiją, prie komandos prisijungia ir intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas, bet kuriuo paros metu atvykstantis į operacinę, kai atvežamas smegenų insulto ištiktas pacientas. Tyrimas lėmė tolimesnio gydymo taktiką

Nežinodami, kada pacientę Zitą Kasiliauskienę ištiko insultas, medikai nusprendė atlikti naują kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimą. Skubiosios medicinos gydytojas Marius Ellikas, sako, kad šis tyrimas sudėtingas, nes pacientas jo metu turi būti labai ramus. „Jei pacientas yra neramus, juda, tyrimas bus bevertis. Dėl to medikamentais sukuriamas dirbtinis miegas. Tai pareikalauja slaugytojų ir kelių kitų specialistų pastangų. Tyrimo rezultatus radiologai gali įvertinti labai greitai  ir, esant palankiems rezultatams, darbo imasi intervenciniai kardiologai.

Vytenis Tamakauskas, Intervencinės angiologijos skyriaus intervencinis kardiologas, paaiškino, kad  

vėlyvoji trombektomija nesiskiria nuo paprastosios, kurios metu taip pat iš galvos smegenų kraujagyslės pašalinamas krešulys. Pasak specialisto, svarbiausia šiame pasirinkime yra laikas.

„Jei paprasto insulto metu mes trombą galime šalinti nuo ligos požymių pradžios praėjus 6-ioms valandoms, tai šiuo atveju, kai yra nežinomas insulto pradžios laikas, tyrimo dėka trombo šalinimas gali būti atliekamas po 12 valandų ir vėliau“, - teigia gydytojas.

Tokiu atveju anksčiau medikai jau nieko nedarydavo ir paciento laukdavo neįgalumas arba mirtis.    O atsiradus galimybei atlikti kompiuterinės perfuzijos tyrimą, medikai  pamato, kiek galvos smegenų audinio yra gyvo ir ar verta atkurti kraujotaką. Jei galvos smegenys jau yra žuvę, tai ir intervencinis gydymas nebeturi jokios prasmės.  

Tyrimu nustačius, kad galvos smegenys yra gyvybingos, intervenciniai kardiologai atliko sėkmingą intervencinį gydymą.

„Į operacinę pacientė atvyko su visišku dešiniųjų galūnių  paralyžiumi, ir, vos ištraukus trombą iš galvos smegenų arterijų, jau ant operacinio stalo, dar nebaigus procedūros, ji jau pradėjo judinti dešiniosios kūno pusės galūnes“, - dalinosi įspūdžiais intervencinis kardiologas V. Tamakauskas.

Pacientė iš operacinės nuvežta į Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių, kur netrukus įvyko dar didesni pokyčiai geryn. Po kelių dienų Zita Kasiliauskienė perkelta į Neurologijos skyriaus palatą, o po dešimties dienų išvyksta stiprinti sveikatos į reabilitacijos įstaigą.  

Pasak neurologės E. Galvanauskaitės, pacientė jaučiasi neblogai, vaikšto ir kalba, o reabilitacijoje atsistatys iki galo. Tačiau, kaip ir kiekvienu tokiu atveju, gali ištikti ir antrinis insultas, kurio profilaktika yra vaistai, skystinantys kraują, sveika mityba, sportas ir laimės pojūtis.

Jauni gydytojai džiugina

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje intervencinis insultų gydymas pradėtas 2015 metais. Atliktų procedūrų skaičius kasmet dvigubėja. Patvirtinus naują insultų gydymo protokolą, procedūrų atliekama dar daugiau. Pasak V. Tamakausko, per pirmas dvi šių metų savaites jau atliktos penkios trombektomijos ir tai, lyginant su bet kokiu kitu insulto gydymo centru Lietuvoje ir net Europoje, yra labai daug.  

Vėlyvoji trombektomija gydymo praktikoje pasaulyje pradėta taikyti 2018 metais, tad ligoninė yra tarp intervencinio gydymo lyderių.

Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos, medikų iniciatyva yra suaktyvinta insulto klasterio veikla, ligoninė siekia tapti Šiaurės Lietuvos insulto kompetencijos centru, kurioje insulto ištiktam žmogui būtų suteikta Europos standartus atitinkanti medicinos pagalba pačiu trumpiausiu laiku – per 20 minučių. 

„Nors mirtingumas nuo kraujagyslių ligų yra aukštas, bet ligoninė praėjusiais metais savo namų darbus padarė: pasiruošta gelbėti insulto ištiktuosius labai aukštu lygiu. Noriu pasidžiaugti, kad visi insulto komandos nariai labai aukšto lygio, kompetentingi ir pasiruošę šiam darbui“, - teigia gydymo įstaigos vadovas ir dar kartą pasidžiaugia jaunais gydytojais, kurie įvaldė naujo ligoninėje esančio kompiuterio galimybes, mokėsi iš Kauno ir Vilniaus aukščiausio lygio specialistų, ir pagaliau patys žengė istorinį žingsnį – pirmą kartą pritaikė moderniausią diagnostikos ir aukšto lygio gydymo metodą tam, kad būtų išgelbėta gyvybė – didžiausia vertybė šioje žemėje.