BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Gastroenterologai tobulina dienos stacionaro paslaugą

Data

2016 12 29

Įvertinimas
2
DSC09005.JPG

Respublikinės Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriaus vedėja Gitana Acutė ėmėsi iniciatyvos aktyviai teikti jau dešimtmetį pristatomas, tačiau  dar aktyviai netaikomas  dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugas. Beveik prieš dešimtmetį Sveikatos apsaugos ministerija nurodė stacionarinėse gydymo įstaigose teikti dienos stacionaro paslaugą. Spartus medicinos technologijų vystymasis, farmacijos naujovės sudarė sąlygas gydymo įstaigose, ypač stacionaruose, teikti pacientams itin efektyvias gydymo paslaugas, kurioms nebereikia ilgo gulėjimo ligoninėje.

Keitė esamą tvarką

Dienos stacionaras yra visos mūsų sveikatos apsaugos politikos rezultatas. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl dienos stacionaro paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, dienos stacionaro paslaugos pradėtos teikti visose gydymo įstaigose, turinčiose licenciją teikti stacionaro paslaugas.

„Po skyriaus atnaujinimo, kai buvo remontuojamos ne tik sienos, bet atnaujinta ir medicinos įranga, buvo nuspręsta teikti ir dienos stacionaro paslaugą“, - prisimena Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus vedėja G. Acutė prieš dešimtmetį vykusias permainas.  

Tačiau dienos stacionaro paslauga ir liko tik „popieriuje“. Per paskutinius kelerius metus Sveikatos apsaugos ministerija aiškiai suformavo paslaugos įkainius, nurodė paslaugų teikimo metodikas, todėl ir atsirado poreikis numatyti Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriuje vietą, kurioje būtų galima teikti dienos stacionaro paslaugas, o kiekvienam skyriaus gydytojui būtų aišku, koks tai ligonis ir kokia paslauga jam turi būti teikiama.

Laimėjusi konkursą į Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriaus vedėjos vietą, gydytoja G. Acutė nusprendė keisti esamą tvarką. Žinodama, kad skyriuje turi būti teikiamos dienos stacionaro paslaugos, įrengė trijų vietų stebėjimo paslaugos ir dienos stacionaro palatą. Apie šią paslaugą priminta gydytojams gastroenterologams bei endokrinologams, kurie Konsultacijų poliklinikoje konsultuoja šeimos gydytojų atsiųstus pacientus ir sprendžia tolimesnę paciento tyrimų ir gydymo taktiką. 

Pasak G. Acutės,  gastroenterologai šitoje srityje turi didžiules galimybes, nes dažnam pacientui tirti ir gydyti gali būti taikoma Dienos stacionaro paslauga. Ypač šiauliečiams, nes šie pacientai gali ateiti į ligoninę ryte, būti tiriami, jiems skiriamas reikiamas gydymas, o po pietų jie grįžta į šeimą, pas artimuosius ir naktį praleidžia namuose. Kitą rytą pacientas grįžta į Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriaus Dienos stacionaro palatą ir tyrimai bei gydymas tęsiami. Jei ryte paskirtas  tyrimas, žmogus ateina nevalgęs, atliekami tyrimai, įvertinami pakitimai ir skiriamas arba koreguojamas jau paskirtas gydymas.

Per penkiolika metų gydytojai dirbant Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriuje, ne kartą yra tekę girdėti klausimą: „Gal galėčiau vakare pareiti į namus ir miegoti savo lovoje?“.

Tačiau anais laikais tokios galimybės nebuvo. O šiandien ši paslauga, kai pacientas valgo ir miega namie, jau teikiama. Skyrus dienos stacionaro paslaugą, pacientui nebereikia vaikščioti po poliklinikas, laukti eilėse. Dirbantis žmogus gauna nedarbingumo pažymėjimą, tad šiai žmonių kategorijai paslauga ypač patogi.

Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriuje įkurtoje trijų vietų stebėjimo paslaugos ir dienos stacionaro palatoje pacientų nestinga.

Taikomos visos procedūros

Pacientui teikiant dienos stacionaro paslaugą, visos procedūros, kurios atliekamos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, gali būti skiriamos ir šiems pacientams. Jeigu reikalinga endoskopija, echoskopija, kompiuterinė tomografija, ar kitų sričių gydytojų konsultacijos, jos gali būti atliekamos šiems pacientams. 

Gastroenterologai gydo daugelio organų: kepenų, kasos, tulžies pūslės ir tulžies latakų, žarnyno, skrandžio ligas. Pasak G. Acutės, Lietuvoje gastroenterologams priskiriama ir hepatologija. 

Dienos stacionaro paslaugą efektyviausia skirti po gastroenterologo konsultacijos. Siuntimą gastroenterologo konsultacijai gali parašyti šeimos gydytojas ar bet kuris Konsultacijų poliklinikos gydytojas specialistas, kuris objektyviau gali įvertinti paciento būklę, jam reikalingus tyrimus bei šių tyrimų skubą. 

Ligoninės konsultacijų poliklinikoje konsultuojantys specialistai geriau mato, kokia pagalba pacientui reikalinga, o po konsultacijos gastroenterologas, nukreipdamas pacientą į Dienos stacionarą, gali planuoti tyrimus ir gydymą.

„Pavyzdžiui, matydamas, jog pacientui reikia atlikti pilvo organų echoskopiją, tačiau šis tyrimas planiškai pagal eilę gali būti atliktas tik savaitės pabaigoje, gastroenterologas siūlo pacientui Dienos stacionaro paslaugą. Pacientui esant stacionare ir tyrimai, ir diagnozės tikslinimas gali būti pradėti jau kitą rytą, o, esant poreikiui, diagnozei tikslinti tyrimų planas išplečiamas ir atliekama gastroskopija bei kiti endoskopiniai tyrimai, pilvo kompiuterinė tomografija ir reikalingi laboratoriniai tyrimai“, - pasakoja gydytoja dienos stacionaro paslaugų privalumus.

Kai kuriais atvejais dienos stacionaro paslauga gali būti teikiama ir endokrinologiniams pacientams. Stabdo tik tai, kad cukriniu diabetu sergančiųjų gydyme svarbiausia yra mitybos režimas, kuris būtinas gliukozės kiekiui kraujyje reguliuoti. Gydytojas negali būti tikras, ar pacientas, kuriam jau sureguliuotas gliukozės kiekis kraujyje, grįžęs namo vakare skaniai ir gausiai pavalgęs, nenubrauks visų gydytojo dienos pastangų. Tačiau jei pacientas atsakingas, jei motyvuotas, ši paslauga gali būti taikoma. 

Kitas pavyzdys – uždegiminėmis  žarnų ligomis sergantys pacientai. Daug metų sergantieji opiniu kolitu ar Krono liga buvo gydomi Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriuje kaip stacionaro pacientai. Dažniausiai šiuos pacientus, paūmėjus ligai, gastroenterologas pamatydavo, kai žmogus jau būdavo paguldytas į stacionarą. Bet taip būdavo prieš septynerius metus. Dabar ši situacija puikiai kontroliuojama dienos stacionare. Pacientui, atvykusiam į Dienos stacionarą dėl kraujavimo iš žarnyno ir pilvo skausmo, kai yra opinio kolito paūmėjimas, skiriamos lašinės infuzijos, peroraliniai medikamentai, atliekami laboratoriniai tyrimai, endoskopinės procedūros, pilvo organų echoskopija. Gydymo eigoje atliekama tyrimų kontrolė. Žmogaus būklei gerėjant, pacientas išrašomas iš dienos stacionaro, ir toliau gydymas gali būti tęsiamas ambulatoriškai, kol ligos ūmus periodas praeina.

Dienos stacionare pacientas gali būti gydomas iki dešimties dienų. Šis laikas labai racionalus, nes gydytojas atlieka reikalingas diagnostikos procedūras, ir pradeda gydyti. Po Dienos stacionaro, jei pacientui reikalinga, skiriamas ambulatorinis gydymas.

Pasiteisino ir stebėjimo paslauga

Gastroenterologijos –endokrinologijos skyriuje taikoma ir stebėjimo paslauga. Ji gali būti tęsiama 24 valandas, per kurias ligoniui būnat gydymo įstaigoje atliekamos visos reikiamos procedūros ir priimami sprendimai dėl tolimesnės gydymo taktikos. 

Dažniausiai ši paslauga teikiama dėl pilvo skausmo. Pasak gydytojos G. Acutės, esant pilvo skausmo sindromui, kai patologijos neranda chirurgas, kelrodė žvaigždė – Gastroenterologijos – endokrinologijos skyrius, kur šie ligoniai stebimi, tiriami ir gydomi iki 24 val. Žmonėms šis pasiūlymas gydytis stebėjimo palatoje ar dienos stacionare dažniausiai labai patrauklus, kai jie nenori gulėti ligoninėje. Vyresnio amžiaus žmogui, sunkiau judančiam ar slaugomam ligoniui,  labiau priimtina stacionaro pagalba.

Per lapkričio mėnesį Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriaus dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugos buvo suteiktos apie 50 pacientų. Trijų lovų palatoje tuo pačiu metu gali būti taikoma ir stebėjimo paslauga, ir dienos stacionaro gydymas. Anot skyriaus vedėjos, rezervų dar yra. Rezervuotai ši paslauga teikiama tik vyresnio amžiaus, neįgaliems žmonėms, kurių priežiūrai reikalingas globėjas. Būna, kai artimieji namie slaugo vyresnio amžiaus neįgalų ligonį ir pageidauja, kad ir gydomas jis būtų namuose. Tačiau specializuotiems tyrimams (endoskopijai, pilvo organų echoskopijai) atveža stebėjimo paslaugai. Ją teikiant patikslinama diagnozė, rekomenduojamas gydymas, ir pacientas toliau gydytis vėl išvažiuoja namo. Laimingi lieka visi: ir artimieji, ir ligonis, kuriam sveikti padeda net „namų sienos“ bei išvengiama hospitalinės infekcijos.

Populiarumas didėja

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje veikia 14 dienos stacionarų, kuriuose - 144 lovos. Vieni įkurti prieš dešimtmetį, kiti tik dabar atveria duris. Ligoninės medicinos direktorė, laikinai einanti generalinio direktoriaus pareigas,Vaiva Makštutienė pastebi, jog pacientai žino apie dienos stacionaruose teikiamas paslaugas ir dažnas jau prašo neguldyti į ligoninę, bet dienos stacionare atlikti reikiamus tyrimus ar procedūras, kurios padėtų diagnozuoti ligą ar pasveikti.

Be Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus, dienos stacionarai įsteigti Moters ir vaiko klinikos Vaikų ligų skyriuje, naujajame Širdies ir kraujagyslių centre,  Neurologijos, Vidaus ligų, Nefrologijos-toksikologijos skyriuje.  

Moters ir vaiko klinikoje didelio pacienčių populiarumo sulaukė Nėštumo patologijos skyriuje įkurtas dienos stacionaras, Onkologijos klinikoje - Chemoterapijos skyriaus bei Radioterapijos skyriaus dienos stacionarai. Populiarus ir Odos ir veneros ligų centro dienos stacionaras.

Psichiatrijos klinikos Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje veikia dienos stacionaras, Palangos reabilitacijos centro dienos stacionaras. Dienos stacionarai veikia Vaikų ir paauglių centre bei IV bendrosios psichiatrijos skyriuje.

Intensyviai dirbančiai gydymo įstaigai šiandien keliamos kitokios užduotys – nustatyti diagnozę ir paskirti efektyvų gydymą. Nebetenka ilgai laukti tyrimų atsakymų, ilgai ruoštis operacijai, tad ir gulėjimo ligoninėje laikas trumpėja. Anot V. Makštutienės, Respublikinė Šiaulių ligoninė, stiprindama diagnostiką bei intervencines technologijas, siekia, kad ligonis po operacijos ar kitos sudėtingos procedūros kuo greičiau pakiltų ir sveiktų, naudodamasis ambulatorinio gydymo galimybėmis, prižiūrimas šeimos gydytojo ir artimųjų.

Zita KATKIENĖ

VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė