BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Atlikta pirmoji pilvo aortos aneurizmos stentavimo operacija

Data

2019 09 20

Įvertinimas
0
DSC03064.JPG
Respublikinės Šiaulių ligoninės angiochirurgė Agnė Gimžauskaitė ir intervencinis radiologas Andrius Pranculis 78-erių metų šiauliečiui atliko pirmąją pilvo aortos aneurizmos stentavimo operaciją. (Zitos Katkienės nuotr. )

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

www.siauliuligonine.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus operacinėje buvo atlikta pirmoji pilvo aortos aneurizmos stentavimo operacija. Angiochirurgė Agnė Gimžauskaitė ir intervencinis radiologas Andrius Pranculis 78-erių metų šiauliečiui Juliui Urbiečiui per dvi valandas trukusią operaciją implantavo specialų ,,stent-graftą‘‘ , kuris padengia aortos aneurizmą, apsaugodamas nuo aneurizminio maišo didėjimo ir galimo jo plyšimo – tai būtų mirtina būklė.

Dėl pilvo aortos aneurizmos plyšimo neseniai amžino poilsio išlydėti scenos žmonės šviesios atminties aktorius Arūnas Storpirštis,  režisierius Eimuntas Nekrošius.  Angiochirurgas, intervencinis radiologas Andrius Pranculis sako, jog turi įvykti nemažai sėkmingų sutapimų, kad jokių požymių nesukelianti liga būtų diagnozuota ir laiku suteiktas gydymas.

Aortos aneurizma Juliui Urbiečiui buvo diagnozuota seniau, pacientas buvo stebimas angiochirurgų – kas metus atliekama aortos aneurizmos echoskopija. Prieš porą savaičių angiochirurgė Agnė Gimžauskaitė pacientui atliko echoskopijos tyrimą, įvertinus pokyčius buvo atliktas kompiuterinės tomografijos tyrimas, kuris patvirtino, kad aneurizmos diametras ir morfologija (maišinė, itin išplonėjusi sienelė) yra didelės rizikos ir gali plyšti.

Gydytoja nusprendė, jog optimaliausias gydymo būdas – pilvo aortos aneurizmos stentavimas. Intervencinis radiologas Andrius Pranculis bei Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus vedėja intervencinė kardiologė Aušra Dambrauskaitė parinko optimaliausią gydymo būdą – prevencinę pilvo aortos aneurizmos stentavimo operaciją.

Pasak A. Pranculio, nors ši operacija labai mažai invazinė, tačiau techniškai labai sudėtinga.

Dvi valandos operacinėje buvo išties nelengvos. Apsunkina darbą operacinėje ir tai, kad  chirurgams tenka dirbti apsirengus sunkiais nuo radiacijos saugančiais chalatais.

Operaciją pradeda anesteziologas Gintautas Gaupšas, atlikdamas spinalinę nejautrą. Gydytojo dėka buvo užtikrintas profesionalus paciento būklės monitoravimas. Prieš procedūrą pacientas buvo detaliai ištirtas.  Netrukus angiochirurgė A. Gimžauskaitė suformuoja prieigą – išdalinamos arterijos kirkšnyse, pro kurias kartu su  intervenciniu radiologu A. Pranculiu į aortos aneurizmos maišą implantuojamas specialus ,,stent-graftas‘‘. Vėliau arterijos užsiūnamos.

„Šios procedūros metu atstatomas kraujagyslės spindis ir kraujas ima tekėti per dirbtinai sukurtą aortos spindį, o aneurizminis maišas nedidėja“, - sako A. Pranculis.

Nei prieš operaciją, nei po jos pacientas nejaučia jokio diskomforto. Tačiau gyventi jam tampa ramiau, nes žino, kad serga pilvo aortos aneurizma, dabar nebereikės baimintis, kad ji gali plyšti bet kuriuo metu.

Iki šiol Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientai, kuriems būdavo diagnozuojama pilvo aortos aneurizma, gydymui būdavo siunčiami į Vilniaus ar Kauno klinikas. Tačiau jei aneurizma nenustatoma arba nėra galimybių taikyti modernų pilvo aortos aneurizmos stentavimą, pacientas gali būti paliktas rizikai – gal ir neplyš. Įvykus pilvo aortos aneurizmos plyšimui, išgyvenamumas siekia mažiau nei 5 proc. Pasak medikų, gali būti atliekama ir chirurginė pilvo aortos aneurizmos operacija, tačiau dažnas pacientas dėl gretutinių ligų jos neatlaikytų.