Respublikinėje Šiaulių ligoninėje - pirmoji modernaus elektrostimuliatoriaus implantacija

Data

2018 03 05

Įvertinimas
0
konferencija.jpg

Zita KATKIENĖ

Respublikinėse Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

www.siauliuligonine.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės administracijos salėje (V. Kudirkos g. 99) kovo 6 d. 11.00 val. spaudos konferencija, kurios metu bus pristatyta Širdies ir kraujagyslių centre atlikta pirmoji elektrostimuliatoriaus su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD) implantacija.

 

Konferencijoje dalyvaus:

Vaiva Makštutienė, medicinos direktorė;

Dr. Nora Kupstytė Krištaponė, Širdies ir kraujagyslių centro vadovė;

Vytenis Tamakauskas, intervencinis kardiologas.

Pacientas, kuriam buvo atlikta pirmoji implantacija. 

 

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre atlikta pirmoji elektrostimuliatoriaus su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD) implantacija. Ją atliko kardiologas Vytenis Tamakauskas. Gydytojas stažavosi Šveicarijoje, grįžęs prietaisą implantavo jaunam šiauliečiui, patyrusiam klinikinę mirtį, ištikus miokardo infarktui.

IKD yra vienas iš brangiausių ir sudėtingiausių šiuo metu pasaulyje implantuojamų prietaisų- jis pasižymi ne tik įprastomis elektrokardiostimuliatoriaus savybėmis, bet geba atpažinti ir nutraukti gyvybei pavojingus ritmo sutrikimus (skilvelinę tachikardiją ar skilvelių virpėjimą) taip išgelbėdamas paciento gyvybę.

Praėjus ūmiam miokardo infarkto periodui ir išliekant didelei staigios širdinės mirties rizikai, dėl gyvybei grėsmingų ritmo sutrikimų, pacientui sėkmingai implantuotas IKD. Po operacijos praėjus dviem dienoms pacientas išleistas namo. Po operacijos praėjus savaitei pacientas gyvena įprastinį visavertį gyvenimą.

IKD panašus į širdies stimuliatorių. Sistemą sudaro trys dalys: impulsų generatorius, elektrodai ir programavimo sistema. Impulsų generatorius yra labai mažas prietaisas – degtukų dėžutės dydžio, veikia  kaip mažas kompiuteris. Visą dieną jis priima iš elektrodų informaciją apie širdies ritmą - ar ritmas nėra per greitas, ar per lėtas, ar širdis plaka ritmiškai, ar neritmiškai. IKD ne tik „stebi“ ritmo sutrikimus, jei registruojamas gyvybei pavojingas ritmo sutrikimas, IKD jį nutraukia intensyviu elektros srovės impulsu (vadinamu elektrošoku) tiesiai į širdies raumenį.